Via Francigena 2

Algemene info bij het reisverslag.

Via Francigena (Italië)

Overzicht Vercelli - San Miniato Basso

Streek: Lombardije, Emilia Romagna, Toskane, Ligurië (Italië)

Traject: Vercelli, Pavia, Piacenza, Marina di Massa, Lucca (385km)

Periode: 14/03/15 – 29/03/15

Reisgezelschap:

Alleen vertrokken uit België. Onderweg in een ostello slechts één ander koppel ontmoet. Langde de route nog 2 fietspelgrims ontmoet.

Transport:

Er zijn 2 verbindingen tussen Brussel en Milaan. De ene gaat via Parijs, Genève, Chamonix, Aosta & Turijn, de andere gaat naar Milaan, via Straatsburg en dan zonder tussenstop door Zwitserland naar Milaan. Deze laatste is de snelste en ook de goedkoopste.

Bij Eurolines houden ze er een bijzondere verkoopspolitiek op na. Die heeft wat moeite met mensen die een verschillende heen en terugbestemming hebben. En eenmaal je dat begrijpt, kan je er ook rekening mee houden.

Voor dit deel nam ik Milaan als eindpunt voor de heenreis en Firenze als vertrekpunt voor de terugris. Hierdoor kom je in aanmerking voor een retourticket. Je moet dat wel boeken in één van hun winkels, want dat lukt nog niet via het internet. Vreemd genoeg rekent men in de winkels ook geen boekingskost van 5€ aan, terwijl ze dat wel doen bij een boeking via het internet, terwijl de ticketprijs zelf toch dezelfde is. Eigenaardig en begrijpen wie het kan…

Je komt er aan in het busstation van Milaan gelegen aan het metrostation Lampugnano, omstreeks 06.15u. In principe kan je de metro richting Rho Fiera nemen en daar op de stoptrein richting Torino (Turijn) springen, maar ik raad dit niet aan. Ik heb het namelijk geprobeerd en de aldaar geplaatste automaten bleken Vercelli niet te kennen. Bovendien had ik de pech dat een deel van het treinpersoneel die dag staakte, waardoor de lokale stoptreinen afgeschaft waren.

Uiteindelijk diende ik tocht de metro naar Milano Centrale te nemen om aldaar een trein richting Vercelli te nemen. Op het ogenblik dat ik mijn ticket kocht was de stoptrein nog niet afgeschaft. Een paar minuten voor het vertrek van de sneltrein richting Vercelli, werd de stoptrein echter geannuleerd. Hierdoor ben ik alsnog op de sneltrein gesprongen, ondanks dat mijn ticket daar in principe niet geldig voor is. Een ticket voor de sneltrein kost 15€, dat voor de stoptrein 7,50€, terwijl het verschil in reisduur in normale omstandigheden voor dergelijke korte afstanden verwaarloosbaar is.

Reizen in Italië kost:

  • Ostello tot Hotels elders van 40 tot 65€ in kamer.
  • Spaghetti: 4 tot 8€
  • Pizza: 5 tot 12€
  • Rode wijn: 2 tot 4€ per 1/4L
  • Mineraal water 1L: 1,50 à 2€

Totaal reisbudget: 425 EUR

Betalingswijzen:

  • Cash
  • Bancontact (cash afhalen uit de biljettenautomaat)
  • Hotels betaal je met Maestro of een kredietkaart. Op die manier heb je steeds een bewijs van betaling, zonder dat je je moet laden aan facturen allerhande. Zeker belangrijk als je boekte via booking.com .

Reisliteratuur:

  • Lonely Planet Italië.
  • Via Francigena (Renate Flori, Rother Wanderführer, rother.de )

GPS:

Zoals vermeld, waren de meeste andere pelgrims die ik ontmoette op dit deel van de Via Francigena ouder dan mezelf. Ondanks het feit dat één van de medepelgrims, waar ik 2 dagen parallel mee liep, Duitser was en dus dezelfde gids gebruikte als mijzelf, was ik toch de enige die met een GPS onderweg was. De resultaten heb ik ’s avonds zelf kunnen beluisteren: er moet maar één teken ontbreken en je kan verkeerd lopen… Wie in het bezit is van een GPS met een tracklog, zoals die aangeleverd wordt met de aankoop van de Rother gids, hoeft maar eventjes zijn GPS te checken indien er te lang geen tekens meer aan te treffen zijn. Bovendien kan je met een GPS sneller terugkeren naar de vooropgestelde route. Dat spaart tijd en zorgt voor minder stress… Ik ben een fan.

Internet adressen:

www.compostelagenootschap.be

www.sjb-trier.de (Credential Peregrino voor 9€ thuisgestuurd)

www.caminosantiago.org

www.eurolines.be (info@eurolines.be)

www.ryanair.com

www.brusselsairlaines.com

www.b-rail.be

www.trenitalia.com

www.sbb.ch

www.cai.it

www.berghutten.be

www.meteoalpin.com

www.rifugiinpiemonte.it

www.rother.de

www.wanderland.ch

www.kulturwegeschweiz.ch

www.confraternitadisanjacopa.it

www.caminafrancigena.it

www.viefrancigene.org

www.francigena-international.org

www.adle.it

www.percorsediterre.it/negozio/guida-alla-via-francigena/

www.associazioneviafrancigena.com

www.viafrancigena.eu

www.enit.it

Persoonlijke gegevens:

mountainman@scarlet.be

Reisverslag Via Francigena.

1) Inleiding.

Na 4 verschillende wegen naar Santiago, was ik op zoek naar een nieuw project, een nieuwe uitdaging, een nieuwe ervaring. Het verschijnen van de Rother gids Via Francigena, was de directe aanleiding. Ik heb goede ervaringen met de kwaliteit van Rother gidsen en dus weet ik dat ik in grote mate kan vertrouwen op de juistheid van de geboden informatie.

Historisch gezien is de Via Francigena de verbinding tussen Canterbury en Rome. De betrokken gids kiest als vertrekpunt Lausanne, gezien dat het kruispunt is tussen de weg naar Santiago (voor Zwitsers, een deel van de Duitsers en Oostenrijkers) en die naar Rome.

Wie vanuit België wil vertrekken zal moeten improviseren en fietsgidsen of GR-gidsen moeten gebruiken.

2) Keuze reistijd :

Normaal verkies ik dit type tochten te maken in de lente. Wie echter te voet over de Col du Grand Saint-Bernard wil geraken, zal daar niet of zeer moeilijk in slagen in de lente vanwege de sneeuw. En dus bestaan er daarom fundamenteel 4 mogelijkheden:

  • Later op het jaar vertrekken, maar dan zal je de hitte moeten trotseren van de Po-vlakte en Centraal-Italië.
  • Vertrekken vanuit Aosta, waardoor je het probleem van de sneeuw op de Col du Grand Saint-Bernard vermijdt.
  • In het najaar vertrekken, wat resulteert in een kaler landschap
  • De tocht in 2 delen opsplitsen, waarbij je de Col du Grand Saint-Bernard pas dwarst in de zomer of nazomer en eventueel het daaropvolgende jaar kan verdergaan in de lente en je kan genieten van de voorjaarsbloei. Ikzelf koos voor deze laatste oplossing, waardoor dit verslag in 3 delen opgesplitst is.

3) Verschillen tussen de Camino Francés & de Via Francigena.

Kenmerken Camino Francés.

  • Afstand Saint-Jean-Pied-de-Port tot Santiago: 750 km
  • Afstand tussen de albergues: 10 à 20 km.
  • Kostprijs van de reis: zeer goedkope overnachtingen in de albergues: 6 EUR of gratis (doos voor giften).
  • Opvang van de pelgrims: zeer goed
  • Drukte: enkel nog rustig in december en januari..
  • Markering van het pad: zowel metalen borden, stenen kilometerpalen, als gele pijlen.
  • Terrein: in praktijk de gemakkelijkste Camino vanwege de vele voorzieningen. De drukte moet je dan maar voor lief nemen. Wie niet van drukte houdt moet uitwijken naar de Camino del Norte of de Via de la Plata/Mozàrabe

Kenmerken Via Francigena (Vercelli – Lucca).

  • Afstand van Lausanne tot Rome: ruim 1150km Vanaf de Italiaanse grens:1000km.
  • “Gratis” overnachtingsmogelijkheden:
  • In Italië: hoe dichter bij Rome, groter de frequentie
  • Kostprijs van de reis: duur in Zwitserland, goedkoper in Italië.
  • Opvang van de pelgrims:
  • in Italië: minder gestructureerd, dan op de Camino Francés. Het gaat eerder in de richting van de andere minder drukke pelgrimswegen in Spanje.
  • Drukte:
  • In Italië, tussen Vercelli en Lucca: zeer rustig (meeste pelgrims starten maar in april of mei, slechts één maal niet alleen geslapen in een ostello. 2 Fietspelgrims ontmoet.
  • Markering van het pad: behoorlijk goed. Weinig feitelijke problemen, behalve een aantal plaatselijke hiaten. Enkel in het centrum van grotere steden durven de pijlen in het echte centrum ontbreken. De beschrijving of GPS tracklog bieden dan uitsluitsel.
  • Terrein:
  • In Italië, tussen Vercelli en Lucca:
  • In de Po-vlakte: hoofdzakelijk brede landbouwwegen, deels grind, deels geasfalteerd.
  • In de Apennijnen: in maart:
    • kans op sneeuw boven de 800m
    • kans op gezwollen beken en rivieren. Heb aandacht voor de vermelding van waadplaatsen op de VF en tracht deze te omzeilen met behulp van een GPS of kaart.
  • In de buur van de kust: kans op problemen met ontwortelde bomen op het pad (toestand maart 2015).

4) Uitrusting:

Kledij op het lichaam:

  • stel lage wandelschoenen type A met Gore-tex tegen de regen en het natte gras, en dit vooral voor de langere stukken met veel asfalt (The North Face Hedgehog GTX XRC). Veel vooral oudere pelgrims maken de fout om deze tocht aan te vatten met hun vertrouwde bergschoenen, meestal van het type B in vol leder. Dit type schoenen is veel te zwaar voor deze tocht, gezien het aantal echt alpiene passages zeer beperkt is, maar het onderdeel verharde en grind wegen overheersen. De dempingfactor van de zool is dus doorslaggevend en bij oudere modellen van het type B is die zo goed als onbestaand, met alle gevolgen vandien bij het lopen op harde ondergrond.
  • stel sokken: bij voorkeur 2 van goede kwaliteit (lusjesweefsel langs de binnenzijde en in materialen gaande van wol tot Coolmax)
  • bermuda (mijn persoonlijke voorkeur), als het weer en de begroeiing het toelaten. Aandacht voor teken!!!
  • sporthemd met zonnefactor 30 (Aldi of AS Adventure Ayacucho AM Shirt met anti-mug behandeling in de verf gemengd) (Dit product stoot ook teken af!!)
  • synthetisch ondergoed: slip (mijn voorkeur gaat naar de microvezel van Nur Die) en T-shirt met korte mouwen in combinatie met een eveneens synthetisch hemd met lange mouwen ( te koop: soms in Aldi, altijd in Decathlon of de klassieke buitensportzaken)
  • lichte fleece
  • zonnehoedje met zeer brede randen (Decathlon)

Kledij in de rugzak:

  • Gore-tex jas met kap in combinatie met een regenbroek. (Gore-tex geniet nog steeds de voorkeur, maar wie afgeschrikt wordt door de hoge aanschafprijs kan voor redelijke alternatieven terecht bij Decathlon. Een poncho beschermt je benen en sokken niet, hij vangt veel wind en is moeilijk alleen aan te trekken, maar hij is licht en goedkoop. Enkel aan te raden voor wie slechts korte dagtrajecten aflegt.)
  • een zonnebril met hoge filteringgraad, zonnecrème (beschermingsfactor 20 of hoger) en eventueel lippenzalf met beschermingsfactor)
  • reserve synthetisch T-shirt en slip
  • stel reserve sokken
  • zomertrekkingbroek (Mammut met Schoeller Dryskin, Decathlon of AS Adventure Ayacucho AM Pants met anti-mug behandeling, werkt meestal ook tegen teken. Tussen Lausanne en Vercelli wel minder dichte lange grassen tegengekomen, wat het risico op teken verlaagt.)
  • schoenen: bergschoenen van het type A/ B (Löwa Renegade GTX) bij voorkeur van een gekend merk en liefst in combinatie met een onderlaag in Gore-tex. (voor als het heel erg hard regent of je het ongeluk hebt om door de sneeuw te moet ploeteren. Bij elke voettocht zijn je voeten je kostbaarste bezit. Draag er dus zorg voor!!!!)

Andere uitrusting:

  • telescopische wandelstokken (ontlasten de knieën bij het dalen) Koop bij voorkeur stokken van de merken Leki, Komperdell of Decathlon als goedkoper alternatief. Besteed aandacht aan het materiaal van de handgrepen (geen hard plastic) en mijd vooral stokken met een gesp in de polslus. Bij langdurig gebruik gaat die gesp irriteren. Vermijd ook de traditionele houten stokken (ze zijn zwaar, plooien niet samen en de greep is ook niet wat het zijn moet.) Vermijd ook slechts één stok te gebruiken, gezien je dan een asymmetrische belasting krijgt. In de Po-vlakte heb je ze niet echt nodig, in de Apennijnen des te meer, zeker als het regent.
  • rugzak van ca. 60 liter (Quecha Symbium 60 van Decathlon) Ondanks dat er bij die rugzak een regenhoes zit, steek ik toch nog altijd alles in plasticzakken gesloten met metaalclip. Kleine zaken en voeding (kaas, confituur…) gaan in diepvrieszakken van Aldi.
  • een lichte slaapzak Ultraligth S15 (Decathlon – 640g, comforttemperatuur 15°C).
  • 1 handdoek van 50 x 30 cm, bij voorkeur in microvezel (droogt sneller en geeft minder geur af, wanneer hij niet goed gedroogd kan worden. Reeds verkrijgbaar bij Aldi).
  • 1 washandje met een klein busje douchezeep en shampoo, een reistandenborstel met kleine tube tandpasta (een bijna lege tube sparen voor op reis kan ook), een stick scheerzeep en wegwerpmesjes of reisscheerapparaat op batterijen.
  • een paar pakjes papieren zakdoekjes, doet dubbel dienst als toiletpapier.
  • bij voorkeur een drinkzak met slang met een gezamenlijke inhoud van 1,0 à 1,5 liter (slechts een paar trajecten hebben weinig kranen onderweg, en je kan nog steeds een bar binnengaan en een fles water vragen).
  • micro zak- of hoofdlamp om het toilet te vinden in het donker.
  • Opinel en/of zakmes.
  • plastic doos om glazen confituurpot in uit te gieten (weegt minder dan glas en breekt niet.)
  • persoonlijke apotheek: rekverband, steriele doekjes, ontsmettingsmiddel, wondpleisters, schaartje, sporttape, Compeed, Ibuprofen, Dafalgan, Rinomar (tegen neusloop) Imodium (generisch: Loperadomine tegen diaree).
  • reserve plasticzakken.
  • naald en draad.
  • tube handwaszeep (1 voor 2 personen).
  • GSM (dekking niet overal verzekerd).
  • GPS (Garmin).

5) Heenreis.

Zie hoger.

6) Dag 16 Vercelli – Mortara-Sant’Albino: 33.1 km +0m -0m – ZR: 7u00’:

Dag 16 Vercelli – Mortara-Sant’Albino

DSCN1006Vanaf het station van Vercelli aan de Piazza Roma en loopt rechtdoor Via de brede Viale Giuseppe Garibaldi in zuidelijke richting om op de Piazza Pietro Paietta de tracklog van de VF terug te vinden in de Corso Libertà, die je volgt in oostelijke richting. Je dwarst de Piazza Camillo Benso Conte Di Cavour en vervolgt je weg in de Corso Libertà.

Je verlaat de stad, dwarst 2 rotondes en vervolgens de rivier Sesia. In maart 2015 was men hier bezig de brug te vernieuwen. Wanneer de hoofdweg een bocht naar links maakt, verlaat je deze naar rechts via een grindweg. Vanaf hier vind je terug aanduidingen op het terrein. Je slaat nogmaals links af, en voor een boerderij sla je opnieuw links af en rond je deze in wijzerzin. Je klimt op een dijk en volgt deze in oostelijke richting. Je gaat onder de A26 door en vervolgt je weg tot aan een brug (R1601A) en een picknick. Vlak voor de brug is er een afwijking op de tracklog van de VF. Via de brug dwars je een beek en vervolgens maak je een bocht naar rechts en dan naar links om zo richting R1601 Palestro (2) te gaan.

Op het eerste kruispunt in de bebouwde kom sla je rechts af en aan het eerste kruispunt van enig belang, verlaat je Palestro alweer in zuidelijke richting. Voor een brug over een beek sla je links af en aan een volgende brug (R1601C), dwars je de beek. Een weinig verder verlaat je aan een bank de brede weg voor een geëffend pad langs een beek. Hier verlaat je de tracklog en blijf je langs de beek lopen tot je terug op de tracklog uitkomt bij GPS R1601E.

Na het dwarsen van een brug is er een splitsing die niet gemarkeerd is op het terrein. De op het terrein aangeduide VF maakt een grote omweg in zuidelijke richting. Wie wat zuinig is op zijn kilometers, slaat na de brug links af en volgt de landweg richting een boerderij en vervolgens richting de SS596, die je volgt naar rechts richting Robbio (R1604).

Op de rotonde bij het binnenkomen van Robbio (R1604), sla je rechts af en vervolgens ga je links Robbio in. Hier kom je terug bij de aanduidingen op het terrein van de VF.

Aan de kerk van Robbio (R1604) sla je rechts af en vervolgens links af. Je verlaat Robbio en vervolgt je weg door de akkers. Je dwarst een spoor via een brug en vervolgt je weg in oostelijke richting. Je komt in R1605 Nicorvo (6), alwaar je eest links gaat richting “centrum”, om aan het einde ervan rechts af te slaan.

Na 1,3km sla je rechts af. 200m verder sla je links af in een grasweg en vervolgens ga je richting het grote gebouw van de Cascina Afficioti. Vervolgens gaat het verder in zuidelijke en zuidoostelijke richting tot je R1606 Madonna del Campo (7) bereikt. Vervolgens dwars je terug het spoor en loop je richting station.

Om de sporen hier te dwarsen dien je een grote omweg te maken via een voetgangerstunnel naast de weg. Vervolgens loop je richting stationsplein en alhier sla je rechts af en dwars je het centrum van R1607 Mortara.

Vervolgens loop je verder in oostelijk richting en dwars je de grote weg. Dit kan bovengronds of via een fietspad richting de tunnel naast een beek.

Het Ostello is open van 15.00u. Er zit hier een vrijwilligster, die voor de ontvangst en het eten zorgt.

Ostello di Mortara (R1607): DSCN1018

  • 4 bedden, douche & toilet (donativo)
  • Avondeten (19.00u):
    • Pasta met aardappelen
    • Stoverij met erwten
    • Brood, dessert en appel
    • Spuitwater en rode wijn!!!
  • Ontbijt (07 tot 08.00u):
    • Brood, confituur, boter en koffie (eerder weinig voor en pelgrim)

 7) Dag 17 Mortara-Sant’Albino – Gropello Cairoli: 26.2 km +0m -0m – ZR: 5u30’:

Dag 17 Mortara-Sant’Albino – Gropello Cairoli

Daar waar de bodem op dag 16 hoofdzakelijk bestond uit grindwegen, zijn dit op dag 17 hoofdzakelijk zandbodems. Als het dan ’s nachts veel regent krijg je plassen en modder. Dat betekent zoeken naar de meest ideale plaats om je voeten te zetten…

Je verlaat de herberg naar rechts en volgt de hoofdweg tot aan de rotonde. Je dwarst deze en in de eerste zandweg sla je rechts af. Je blijft evenwijdig lopen aan de SS596, maar verwijdert je langzaam ervan. Je dwarst een asfaltweg en vervolgt je weg rechtdoor tot je opnieuw een verharde weg treft in het dorpje Remondo. Je vindt hier een parkje met banken.

Je slaat rechts af en op het hoofdkruispunt ga je links.100m verder verlaat je de hoofdweg en sla je rechts af. Je keert terug in de richting van de SS596 en passeert een militair domein. Vlak voor de weg dwars je een spoor. De slagbomen kunnen hier erg lang gesloten blijven. Je dwarst de weg en vervolgt je weg rechtdoor. 300m verder sla je links af. Je passeert een radartoren en vervolgt je weg rechtdoor evenwijdig aan de SS596. Na de Cascina Roventino, ga je verder van de SS596 weg om er vervolgens naar terug te keren. Verderop gebeurt net hetzelfde ter hoogte van de verkeerswisselaar van de SS596 met de SP183.

Je komt uit op de SP77 en slaat links af. Je dwarst de SS596 en gaat Tromello binnen. Op de T-splitising met de Via Cavour sla je rechts af en vervolg je jouw weg richting centrum. In het centrum sla je links af. Terug op de SS596 sla je rechts af en op het kruispunt met de SP77 sla je links af om het spoor te dwarsen. Vervolgens sla je rechts af en op een splitsing met een landweg sla je af naar rechts. Je dwarst een eerste kanaal en vlak voor een ander kanaal sla je rechts af. Daar waar het kanaal een bocht naar links maakt, begint de variante via Garlasco. Hiervan is op het terrein geen enkele aanwijzing te vinden. Enkel de hoofdroute is aangeduid.

Deze volgt het kanaal tot aan de SP206. Onderweg dwars je het kanaal en aan de SP206 doe je dit opnieuw. Na 250m sla je rechts af. Aan een kruispunt zonder enige aanduiding ga je rechtdoor. De Modonna della Bozzola zie je reeds van ver. Ze is groter dan je zou verwachten.

DSCN1020Je rondt de kerk links om en achteraan vind je opnieuw een kanaal dat je volgt tot aan de SP185. Je dwarst deze en vervolgt je weg langs het kanaal. Aan de Strada Toledo komt de ongemarkeerde variante via Garlasco terug bij de hoofdroute.

De hoofdroute blijft het kanaal volgen. Je dwarst de SP206 en vervolgens een ondergeschikte weg. Daarna verlaat de weg langzaam het kanaal en passeer je het kerkhof van Gropello Cairoli. Je komt op een tweede grindweg en volgt deze naar rechts om hem voor de hoofdweg terug te verlaten voor een pad richting een paar woonwijken. Op de hoofdweg sla je rechts af richting kerk.

Gezien de relatief korte dagetappe, kom je op een redelijk uur aan in Gropello Cairoli, waardoor je kan gaan eten in (R1707B) Pizzeria Al Capriccio.

Pizzeria Al Capriccio:

Menu Fizzo ’s middags (10€)

1° pasta

2° vis met groenten

3° koffie en water

’s Avonds: Pizza Salmone Rucola (6,50€) en 1/4L rode wijn (samen 10,00€ (geen ticket)).

Open vanaf 18.00u Druk door afhaalpizza tussen 19.00 en 19.45u. Kom dus vroeger of later.

 

Ostello San Georgio Martire:

Sleutel in bar achter eerste kerk, bereikbaar via een pleintje met slagboom afgesloten.

Bevindt zich op het bovenste verdiep van het parochiehuis, links naast de bar.

(10 bedden, televisie, keuken, verwarming, douche en toilet).

Donativo.

 

8) Dag 18-19: Gropello Cairoli – Pavia – Belgioioso: 32.7 km +160m -160m – ZR: 7u00’:

(Langdurige pauze voor maaltijd en stadsbezoek)

Dag 18-19 Gropello-Cairoli – Pavia - Belgioioso

DSCN1021Je verlaat de herberg en loopt richting tweede kerk San Rocco (2 – R1801). Hier verlaat je de hoofdweg en ga je schuin links richting autosnelweg, die je dwarst via een brug. Vervolgens gaat het schuin links. Aan een kanaal gaat het naar rechts. Je volgt dit kanaal tot het dorp Villanova d’Ardenghi, dat op een heuvel ligt. Vlak voor het dorp verlaat je het kanaal en klim je naar het dorp. Je verlaat de grindwegen en vervolgt op asfalt. Je volgt het dorp via de hoofdstraat en op het hoofdkruispunt, ga je linksaf.

Je volgt het asfalt op de dijk. Verderop, na een kruispunt en een bocht naar rechts, stuurt de bewegwijzering (R1803 Pad (3) (Blijf op weg indien drassig)) je op een grasweg naast de dijk, maar dat is zeker bij vochtig weer niet interessant. Na 2 gehuchten verlaat je voor het derde de dijk via een weg, die haaks richting rivier gaat. Hier verlaat je de dijk voor een relatief droog pad langs de rivier. Bij GPS R1806 Wegpunt Splitsing (5) verlaat je de oever van de Ticino. Dit is op het terrein goed aangeduid. Je steekt een stuk bocht af en vervolgt je weg in rechte lijn richting overdekte brug van Pavia. Onderweg zal je zien dat de weg en de oever last hebben van uitspoeling van de oever door de kracht van het water.DSCN1032

Vlak voor de brug neem je de trap omhoog.

Wie wil overnachten in het Ostello Sant Maria in Betlem (R1807A) moet hier rechts afslaan en dient tevens rekening te houden met de beperkte openingsuren van de receptie van het Ostello (18.30 – 22.00) en dat is vervelend bij slecht weer. De ingang bevindt zich in de zijstraat links vlak voor de gelijknamige kerk.

Vanaf hier dien je nog ruim een kwartier te rekenen tot aan het officiële eindpunt van de dagetappe, vlak bij het Instituto Canossiane (R1807C). Alhier zit een soort portier, maar ik heb mij niet nader geïnformeerd, gezien ik reeds besloten had om verder te aan tot Belgioioso.

In het centrum van Pavia zal je tevergeefs zoeken naar aanduidingen van de VF. Die vind je pas terug op het einde van de bebouwde kom. Eenmaal over de ringweg, neem je dus best de derde straat rechts (Corso Garibaldi), die je volgt tot je terug op de stadsring uitkomt.

In Pavia nam ik de Menu Fizzo (10€) in Restaurant Toscane in een achterafstraatje nabij de kathedraal (aanvaardbaar, maar niet super). Opgelet: ook de kathedraal sluit hier tussen 12.00 en 15.00u. God neemt dus ook zijn siësta.

Je dwarst de stadsring, alwaar je een bank en een waterpunt vindt, en vervolgens dwars je een waterweg. Na 1,5km ter hoogte van een Avis verhuurcentrum sla je schuin rechts af in de Via Francana. Je volgt deze tot op het einde en verlaat dan kortstondig de bestrating om via een paar haakse bochten terug te naderen op de hoofdstraat. Dan loop je er kortstondig evenwijdig mee om er vervolgens weer van weg te lopen. Uiteindelijk kom je terug uit op de SS617 en SP13, die je volgt richting San Leonardo (R1901).

Je mag deze weg als druk, smal en onaangenaam beschouwen.

Voorbij Ospitaletto keert de SP13 terug naar de hoofdweg. Alhier maakt de VF een omweg via San Giacomo (R1902). Er is ook een grindweg rechtdoor, die dit deel afsteekt. In het gehucht Santa Margherita (R1903) werden er in 2015 bijkomende betonnen muren gebouwd tegen het overstrominggevaar door het wassende water van de rivier Po. Kijk maar eens naar de streepjes op de gevels van de huizen, met de bijbehorende hoogteaanduidingen.DSCN1039

Net voorbij het gehucht aan de weg naar Belgioioso vind je een rijst- en koffiehandel. Je neemt de licht klimmende weg omhoog richting Belgioioso. Op het kruispunt met de Via Nenni, alwaar de VF afslaat naar rechts, vind je het Hotel/restaurant Albergo Cavaliere (R1904A).

 

Hotel/restaurant Albergo Cavaliere (R1904A):

Kamer met ontbijt: 40€ (kamers aan de straatzijde hebben wat last van straatgeluid.)

Avondeten:

Mixed grill: 15€

Gemengde sla: 3,50€

¼ rode wijn: 2,50€

Pizza aan normale prijzen (al metro: wordt in één stuk gebakken voor de ganse tafel)

Ontbijt: eerst 10.00u!!! dan 08.00u, was al iets eerder klaar (07.45u).

Zeer goed: zelfs met kaas en rauwe ham. Verder: croissants, brood, boter, confituur, fruitsap, mineraalwater en veel koekjes…

Betaald: 60€ (1€ korting op het avondeten.)

9) Dag 19-20: Belgioioso – Santa Christina e Bissone – Orio Litta: 28.4 km +170m -170m – MR: 7u00’ – ZR: 6u15’:

Dag 19-20 Belgioioso – Santa Christina e Bissone - Orio Litta

Je verlaat het hotel en loopt de straat er tegenover in. Je passeert langs de school en komt op een T-splitsing op met een grotere weg uit. Je slaat rechts af. Aanvankelijk is er nog een fietspad, maar dat verdwijnt aan de eerste beek. Je volgt het asfalt door 2 gehuchten. Vervolgens maakt de weg een opvallende bocht naar rechts. Bij een volgende haakse bocht verlaat je het asfalt voor een grindweg. Verderop dwars je een asfaltweg en je vervolgt je weg rechtdoor richting een grindgroeve. Voor de groeve ga je naar links en je rondt de groeve in wijzerzin. Deze weg kan slijkerig zijn. Als je ter hoogte van de achterzijde van de grindgroeve bent, dien je op te letten. De tracklog volgt hier een korter traject dan de aanduidingen op het terrein!!! Bij GPS R1906B (Terug op tracklog) komen beiden samen. Vervolgens gaat het via een aardeweg verder tot je terug op het asfalt komt aan een kleine waterkrachtcentrale aan de inkom van Costa de Nobili (R1908).

In het dorp sla je rechts af en 50m verder opnieuw naar links. Nu volgt een lang traject door de rijstvelden. Je verlaat al snel het asfalt voor grind en bij GPS R1909 WP (6) maak je een opvallende bocht naar links. Verder gaat het via een aantal bochten verder tot je op een rechte weg komt richting Santa Cristina e Bissone (7 – R1910).

In Santa Cristina e Bissone sla je in de hoofdstraat rechts af en op het volgende kruispunt sla je links af richting SS234. Deze dwars je richting spoorwegstation. Je dwarst de sporen en slaat onmiddellijk rechts af. Vervolgens loop je in het gras links van het spoor. Bij een volgende afgesloten overweg, ga je over op een grindweg. Aan een volgende brug, dwars je het water en verlaat je de nabijheid van het spoor. Vervolgens loop je in rechte lijn naar Miradolo Terme (R2001), dat je omwille van de rijstvelden van ver kan zien liggen.

Aan de school sla je rechts af. Op een T-splitsing sla je rechts af en op het volgende kruispunt ga je naar links. Na het dwarsen van een kanaal sla je links af en vervolg je rechtdoor tot Camporinaldo (2 – R2002). In het centrum verloopt het bewegwijzerde traject een straat verder dan de tracklog.

DSCN1044Je slaat rechts af, dwarst de SS234 en vervolgens het spoor. Na het spoor gaat het schuin links via een grasweg. Opgelet, na een bosje (GPS R2002D) gaat het bijna wegloos naar rechts richting een brugje over het water. Enkel een X op een boom duid deze afslag aan. Je dwarst het brugje, waar bij nat weer zeer diepe plassen op staan. Na de brug gaat het naar links. Je rond een (motorcross)terrein. En vervolgens gaat het door het gras links af richting Chignolo Po (3 – R2003). Je passeert aan de ingang van het kasteel en vervolgens gaat het naar links.

Vervolgens gaat het via het asfalt richting Lambrinia.

Ook hier is er weer een verschil tussen de tracklog en de aanduidingen op het terrein. Op het hoofdkruispunt in Lambrinia (GPS R2003C (Afslag bewegwijzerde route)), gat de bewegwijzering naar links en de tracklog rechtdoor richting GPS R2004 Lambrinia Afslag (4). Gezien je aan de overzijde ook de rivier volgt, vind ik deze omweg wat overbodig.

Net over de spoorwegovergang, bij GPS R2004A komen de bewegwijzerde route en de tracklog terug samen. Op de SS234 sla je rechts af en dwars je de rivier Tot aan de rivier werd een speciaal voetpad aangelegd. Op de brug is een smal trottoir. Over de brug gaat het onmiddellijk rechts bergaf richting dijkpad. Dit is aangelegd in fijn dolomiet en maakt deel uit van het fietspad langs de Po.

DSCN1045Je volgt de dijkweg tot een stenen zuil. Wie in Orio Litto wil slapen, moet hier de dijk verlaten en via een landbouwweg van mindere kwaliteit tot Orio Litto lopen.

DSCN1053

 

 

 

 

 

Je komt Orio Litto binnen via de Via Roma, die uitgeeft op een plein aan de voet van wat de Cascina San Pietro blijkt te zijn. Je slaapt in de toren. Tracht niet de metalen trap uit naar de voet van de toren. Je moet linksom lopen langs de stijgende Via San Giovanni. Op het niveau van de kerk, sla je rechts af en dan opnieuw rechts. Aan de voordeur van de toren vind je een groot pelgrimsfiguur en een GSM nummer op de deur. De verantwoordelijke woont langs de andere toegang tot het plein. De eerste schuifpoort staat meestal los. Vervolgens ga je via een traphal in glas tussen de 2 delen omhoog en bel je op de bovenste verdieping rechts aan.

Cascina San Pietro:DSCN1049

Een unieke slaapplaats, een plaatje een B&B waardig.

4 bedden, (8 bijkomende matrassen in de kelderverdieping) verwarming, douches, toilet, keukenblok, zonder gerei.

Je krijgt hier geen sleutel. De voordeur blijft dus open. Geen onaangename verassingen gehad. De sociale controle is hier behoorlijk.

Osteria sulla Via Francigena, Via Roma 50:

Menu Fizzo ook ‘s avonds: 10€: pasta, vlees, wat groenten, brood en wijn

 

10) Dag 21: Orio Litta – Piacenza-Montale: 30.3 km +90m -90m – MR: 7u45’ – ZR: 7u00’:

Dag 21 Orio Litta - Piacenza-Montale

Nota inzake de routekeuze:

  • De in de gids opgegeven afstand van 17km, betreft enkel het deel te voet. Tot Montale dien je 5km extra te rekenen. Van die 17km loop je ca 4km langs de drukke SS10, tenzij je wil pootjebaden via de variante door de zijrivier Trebbia. Misschien dat dit lukt in hoogzomer, maar zeker niet in de lente. Of die veerman bereid is één pelgrim te komen halen weet ik niet. Mijn Italiaans is niet goed genoeg om het te vragen via de telefoon. Ikzelf koos voor de variante zonder veer.
  • De Rother tracklog stuurt je in San Rocco al Porto van de dijk af, voor een omweg achterlangs dit dorp. Gezien de aanwezigheid van het fietspad op de dijk langs de SS9 vraag ik mij af of het nog zinvol is om die tracklog te volgen. Op de dijk heb je wel lawaaihinder van het verkeer op de SS9, maar je loopt er wel veiliger en het is korter dan de tracklog. Ikzelf volgde het genoemde fietspad op de dijk.

DSCN1054Je verlaat de herberg in de richting van de woning van de verantwoordelijke. Je dwarst de Piazza Mercato, wat feitelijk niet klopt, want de markt wordt nu gehouden op het plein aan de herberg. Je slaat rechts af. Hier vind je tekens. Je daalt de Via Montemalo af. Op het kruispunt met de Via Roma vervoeg je de tracklog (R2005 Orio Litta (5)). Je vervolgt in dezelfde richting en voor een bocht sla je rechts af in een grindweg naast een gracht. Na de afslag naar de boerderij wordt de weg minder van kwaliteit. Met wat geluk kan je hier bevers spotten. Je vervolgt je weg tot op de dijk en volgt deze naar links. Een weinig later bereik je het Transit Padium (R2101 Overvaart over PO (4km – 10€) (2)).

Transit Padium:

http://www.cauponasigerico-viafrancigena.it/php-fusion/viewpage.php?page_id=1

info@cauponasigerico-viafrancigena.it

+39 (0)523771607

+39 3318768456

DSCN1055Wie geen telefonische afspraak maakte met de veerman, zal hier tevergeefs wachten.

Wie voor de variante zonder veer kiest, vervolgt zijn weg verder op de dijk. Deze is grotendeels geasfalteerd, gezien hij deel uitmaakt van de Po-fietsroute.

Wanneer je dichter tegen de rivier komt, krijg je ook te maken met geluid van de A1 autosnelweg. Aan een slagboom, waar het asfalt ophoudt, dien je de dijkte verlaten om door het dorpje Valloria (V 2 – R2101V2) te gaan. Op het einde van het dorp klim je weer op de dijkweg. Dit deel is drukker qua autoverkeer. Je loopt tot aan de SS9.

De tracklog volgt een traject achterlangs de dorpjes, weg van de SS9. Je kan ook het fietspad op de dijk, langs de SS9 blijven volgen, wat veilig is, maar wel lawaaihinder oplevert door het drukke verkeer op de SS9. Vlak voor de brug over de Po vind je een zeer grote Carrefour. Je gaat hier via het fietspad onder de SS9 door. Je vervolg je weg via een afgescheiden fietspad naast de rijbaan op de brug. De brug is zeer lang.

DSCN1057Aan de overzijde vervolg je jouw weg rechtdoor richting centrum. In het autoluwe deel van Piacenza (8 – R2108) , komt de varianten met en zonder veer terug samen. Wie in een Ostello wil slapen, dient nog 5km door te lopen tot Montale. Na 3,2km vind je de kerk van San Lazzaro. De sleutel van het Ostello haal je af bij de parochie op nr. 71 en niet op nr. 73 zoals vermeld in de gids. Het blijkt ook een instelling voor doven te zijn.

Het Ostello zelf vind je aan de volgende kerk, 2km verder. Opgelet: aan de rotonde van de ringweg rond Piacenza, vind je ook een ringweg rond Montale. Op verouderde kaarten komt deze nog niet voor. Het Ostello ligt vlak achter de kerk en is feitelijk de oude pastorie.

Ostello Montale:DSCN1065

In maart 2015 was men bezig met de vernieuwing van de verwarming. Voor het overige een goede herberg. Alleen de plaatsing van de klokkenstoel boven op de pastorie is wel eventjes schrikken (elk half uur). Gelukkig wordt er ’s nachts niet geluid.

Eettafel, keuken met gerei, wasmachine, douche, 8 bedden. 10€.

Pizzeria La Siesta:DSCN1068

Pizza Gorgonzola: 6,50€

¼L Rode wijn: 2,00€

Coperto (‘s avonds): 1,80€

 

11) Dag 22: Piacenza-Montale – Fiorenzuola d’Arda: 28.0 km +200m -200m – MR: 7u15’ – ZR: 6u00’:

Nota: 45’ restaurant, 30’ navigatie

Dag 22 Piacenza – Fiorenzuola d’Arda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Je volgt de SS9 over een afstand van 500m naar rechts. Dan maak je de doorsteek naar de rondweg rond Montale. Alhier volg je het fietspad naast deze ringweg tot een voor auto’s afgesloten weg. Je vervolgt in zuidelijke richting tot Ivaccari (3 – R2202). Hier ga je naar links richting de rivier Nure. Opgelet: op het einde van de grindweg sla je niet rechts af, maar vervolg je rechtdoor. Je passeert een slagboom en vervolgt via een modderig pad op de oever van de Nure.

Vlak voor een boerderij wordt het pad/weg dusdanig doorploegd en modderig, dat je een uitweg dient te zoeken via een hoger gelegen akker. Vanaf deze boerderij zijn er problemen met het oorspronkelijke pad op de oever van de rivier. Dat is namelijk afgekalfd in de rivier. Een deel van de omheining van de woning hangt gewoon los boven de rivier. Het pad is gewoon weg.

Alternatieven:

  1. Je rondt de woning via de akker en keert terug naar de oever.
  2. Je verlaat de oever en volgt de weg haaks op de oever richting San Polo.

Ikzelf koos voor oplossing 2, gezien je anderhalve km verder toch dient terug te keren richting de weg net voorbij San Polo en de verdere staat van het pad langs de oever een grote onbekende was.

Omdat de Provinciale Baan erg druk bereden is, tracht je deze zo lang mogelijk te vermijden. Uiteindelijk lukt dit toch niet, want ook de tracklog en de bewegwijzering van de VF dient terug te keren naar deze Provinciale Baan.

Op 400m voor deze Provinciale Baan kan je links afslaan in de richting van een boerderij. Vervolgens kan je via een grasweg doorsteken naar de Via Della Villa. Mogelijks kan je ook al eerder doorsteken naar deze weg (R2202C Via Della Villa), maar dat was op het eerste zicht op het terrein niet zo duidelijk, waardoor er voor de grindweg gekozen werd.

In de Via Della Villa kan je nog links afslaan om de Provinciale Baan nog een klein stukje langer te ontwijken, maar uiteindelijk ontkom je er niet meer aan en volg je deze naar links. Op letten voor het langsrazend verkeer. Bij de eerste zijweg keert ook de tracklog en de markering van de VF terug naar de Provinciale Baan. Je blijft deze volgen tot San Giorgio Piacentino (R2203).

In San Giorgio Piacentino sla je de Via Giuseppe Garibaldi in. Op het eerst kruispunt sla je rechts af en op het einde hiervan sla je haaks links af. Je komt in de Via Napoli, die het kerkhof passeert. 1km verder kom je aan de Via Verona.

Hier zijn 2 mogelijkheden:

  1. Je volgt de VF, waarbij je 3 maal zal moeten waden. Dit kan leuk zijn in volle zomer, maar in het voorjaar is dit ten stelligste af te raden (zie foto’s).
  2. Je vervolgt je weg rechtdoor via het asfalt en houdt je voeten droog.

Hierna wordt mogelijkheid 2 beschreven, gezien het jaargetij en de regen:

DSCN1072Je vervolgt je weg rechtdoor over een afstand van 2,5km tot Montanaro. Hier maak je 2 haakse bochten en vervolgt je weg in oostelijke richting. Je dwarst de eerste rivier via een brug, waar je die op de VF zou moeten doorwaden. Je vervolgt je weg richting Zena. Na nog 2 haakse bochten kom je uit aan de kapel van de Madonna Di Lourdes (R2204B). Hier sla je rechts af en aan de eerste weg sla je links af. Je dwarst de een rivier, die op de VF niet als wad is aangegeven. Anderhalve km verder sla je op een T-splitsing links af. 500m verder sla je aan het kerkhof rechts af. Je dwarst de tweede rivier. Aan de brug vind je een aantal witrode tekens (VF?).

DSCN1073In het dorp Chero vind je 2 restaurants en dat nodigt uit tot een middagpauze.

In beiden heb je een Menu Fizzo voor 12€ (pasta, vlees, water, koffie: goede kwaliteit).

Na Chero volgt een kleine 3km drukke weg tot San Protaso (R2208E). Vlak voor dit dorp dwars je de derde rivier met wad op de VF. Op het eerste kruispunt over de brug sla je links af. Op de hoek vind je een restaurant (R2208D).

 

DSCN1074Aan het kerkhof sla je rechts af. Op het volgend kruispunt gaat het rechtdoor. Vervolgens zigzag je in noordoostelijke richting tot je bij GPS R2211A terug op de tracklog en de aangeduide VF komt. Vervolgens gaat het onder de SP38 door. Via de Via San Protaso keer je terug naar de SS9, die je onmiddellijk terug verlaat om het centrum van Fiorenzuola d’Arda binnen te trekken.

Waar de VF naar links gaat, sla je rechts af richting kerk en de naastgelegen Parrorchia di San Fiorenzo (R2212A – Sleutel). Het moeilijkste was hier de jonge parochiepriester en de sleutel van het ostello (R2212B Ostello Piccola Casa della Carita) te pakken te krijgen. De man is duidelijk druk bezet.

Ostello Piccola Casa della Carita:DSCN1079

Duidelijke werking naar de zwakkeren in de samenleving met voedselbedeling, douches en sociale bijstand.

Ostello: 4 bedden, geen keuken, douche en toilet, 5€.

Pizzeria Croce Bianca:

Pizza 4 Stagione: 8€

¼ L Rode wijn: 3€

Bio thee: 3€

Coperto: 1€

 

12) Dag 23-24 Fiorenzuola d’Arda – Fidenza – Costamezzana: 33.3 km +280m -240m – MR: 7u30 – ZR: 7u00’:

Dag 23-24 Fiorenzuola d’Arda – Fidenza - Costamezzana

 

 

 

 

 

 

 

 

HP 23-24 Fiorenzuola d’Arda – Fidenza - Costamezzana

 

Vanaf het centrum gaat het richting spoorweg. Je gaat er onderdoor en vervolgens passeer je langs het sportcentrum en het kerkhof. Aan het einde van het kerkhof sla je rechts af. Op een T-splitsing sla je rechts af en vervolgens aan de beek links. Je dwarst Chiaravalle della Colomba (2 – R2301) en vervolgens de A1 autosnelweg.

Op een T-splitsing gaat het opnieuw links af en net door het dorp San Rocco opnieuw rechts. Verderop aan het GPS punt R2302 San Rocco opnieuw links en rechts. Aan de volgende 2 T-splitsingen ga je telkens rechts en in de omgeving van de A1ga je naar links. In Castione Marchesi (3 – R2303) Ga je verder in oostelijke richting.

Je dwarst een spoor en op de volgen T-splitsing sla je rechts af en dwars je de A1. Anderhalve km verder sla je links af. Je dwarst een andere weg en de rivier Stirone. Vervolgens sla je rechts af op een T-splitsing. Je dwarst de SS9 en vervolgens ga je Fidenza binnen. Je passeert het kerkhof en gaat via een tunnel onder het spoor.

Bij GPS R2305A verlaat je de tracklog en ga je rechtdoor. Bij GPS R2305B ben je terug op de tracklog. Je vervolgt je weg in zuidelijke richting in de Via Gramsci. Je dwarst een nieuwe rotonde en dan gaat het opnieuw verder in zuidelijke richting. Buiten de bebouwde kom gaat het via een private dreef schuin links. Op het einde ervan ga je naar links en aan een bosje sla je rechts een grindweg in en daal je af naar de rivier. Je klimt een heuvelrug op en dan sla je links af in een grindweg richting Siccomonte (3 – R2402). Je daalt af naar een rivier om tegen de tegenoverliggende oever weer op te klimmen. Boven bij een T-splitsing sla je rechts af en vervolg je in zuidelijke richting. Je daalt af naar de SP71 die je bereikt bij het restaurant Osteria del Sole (4 – R2403).

Hier ga je naar rechts en maak je een bocht naar links. In een volgende bocht verlaat je de SP71 rechtdoor en klim je naar Costamezzana. Je verlaat de Tracklog en de VF bij GPS R2404 en vervolgt je klim naar het dorp zelf.

In Costamezzana ga je eerst Trattoria Lo Scoiattolo (R2404B) binnen. Dit is het echte centrum van het dorp J. De sleutel van het gemeentelijk Ostello bekom je in de woning (ex-café/winkel tegenover de trattoria. Vervolgens gaat de vrouw mee naar het Ostello zelf.

Ostello Comunale:

Meerdere kamer met in totaal 17? bedden., verwarming, tafel, stoelen, geen keuken, douche en toilet op de gang. 13€.

Trattoria Lo Scoiattolo:

Avondmaal: Menu Peregrino: 13€

  • Pasta
  • Vlees en aardappelen
  • Appel
  • 1/4L Rode wijn

Ontbijt: om 8u op een zondag!!!! (toegang langs de achterdeur J).

2x thee, confituur, boter en veel geroosterd brood 3€!!!

 

Er is hier niets van winkel en dus kreeg ik nog een grof brood voor onderweg mee :-).

Nota:

Man spreekt enkel Italiaans.

Ene vrouw spreekt ook Spaans, andere Frans. Gezien ikzelf geen Italiaans spreek, begin ik meestal in het Spaans, het resultaat van 7 Camino’s J.

 

13) Dag 24-25 Costamezzana – Medesano – Sivizzano (varianten): 27.7 km +500m -420m – MR: 8u00 – ZR: 6u30’:

Dag 24-25 Costamezzana - Medesano – Sivizzano

 

 

 

 

 

 

 

 

HP 24-25 Costamezzana - Medesano – Sivizzano

 

De kans bestaat dat je vanaf Costamezzana achtervolgd wordt door een brave hond. Die heeft een vriendin van hetzelfde ras in het eerste huis van het aanpalende dorp. Daar blijft hij de Cassanova uithangen J.

Je daalt af vanaf de herberg naar de VF. Hier ga je naar links en klim je naar het Castello (6 – R2405). Vervolgens daal je af.

Opgelet: de aarde is hier zeer leemachtig en blijft als nat beton onder je schoenen kleven. Stokken zijn hier in natte periodes absoluut noodzakelijk als je niet onderuit wil gaan.

DSCN1086In Cella (R2406) ben je terug op het asfalt, maar niet voor lang, in de zomer tenminste. Als het regent vergeet je maar beter de volgende afslag van het asfalt op de VF, net aan het einde van Cella. Je bereikt namelijk al snel een Wad (7 – R2407) dat gevaarlijk is bij regenweer, gevolgd door glibberige steile klim.

 

In dergelijke situaties is het beter om het asfalt te blijven volgen over een afstand van anderhalve km tot je een brug bereikt, alwaar je de rivier kan dwarsen om vervolgens via een verharde weg naar de graad en de VF te klimmen. Je volgt de graad naar links om hem op het einde in zuidelijke richting te verlaten. Je dwarst een baan en passeert een geplande verkaveling om dan af te dalen naar een beek en terug te klimmen naar Medesano (8 – R2408). Je vervolgt je weg in dezelfde richting tot aan de kerk . Vlak voorde kerk vind je het Ostello op de rechter kant.

Voorbij de kerk sla je rechts af en volg je de SP357. Buiten het dorp is er gelukkig een fietspad. Je volgt dit tot de inkom van La Carnevala (2 – R2501). Hier gaat de hoofdroute naar rechts in de flank, richting Pianezza. Dit is een overbodig ommetje met behoorlijk veel hoogteverschil. Beter kan je de dalvariante nemen door de SP357 nog 250m te volgen. Je vindt hier bovendien een grote COOP (R2501B) winkel, die ook open is op zondag, en een overdekte picknick tafel. Je slaat hier links af en passeert onder het spoor om daar de rustigere zijweg te volgen.

In Felegara (3 – R2502) komen beide varianten terug samen.

Opgelet: de tekens in de richting van de tunnel onder het spoor leiden naar een wad. Enkel aan te raden in hoogzomer en dan nog… :-(.

DSCN1088Je vervolgt dus beter rechtdoor over het asfalt en de brug tot de weg aan bedrijven doodloopt. Hier ga je naar links onder de A1 en kom je in het natuurgebied. Het eerste deel is behoorlijk verzopen en ook hier kleeft de modder als nat beton. Verderop is het beter. Bij GPS R2502C vind je een wad met stapstenen dat haalbaar was met stokken, zelfs bij regenweer. Bij GPS R2502C vind je een brugje over de uitloop van een kanaaltje, maar de omgeving is modderig.

Je blijft de A1 volgen en passeert vervolgens een voetbalveld. Aan het einde ervan ga je een stukje naar rechts en vervolgens klim je richting brughelling.

Afhaal Pizzeria l’Invico (R2502D):

Is hoofdzakelijk een afhaalpizzeria, maar er staan ook een paar tafeltjes. Ze was nog open ondanks het relatief late uur en dus werd er mede door het regenweer halt gehouden voor de versterking van de innerlijke mens.DSCN1089

Pizza 4 Stagione: 7,50€ (geen coperto)

Op de brug vind je een wegwijzer naar Rome en Canterbury :-).

Je dwarst de brug en daalt aan de overzijde af via de trap naar de kade. Je volgt deze tot je op de SS62 uitkomt. Deze volg je tot de afslag met de SP39, alwaar je naar links gaat en naar Respiccio (6 – R2505) klimt. Dit betreft de dalvariante. Bij Respiccio komen beide varianten terug samen. Je volgt de SP39 verder tot Sivizzano Kerk (7 – R2506).

De aanloop naar de feitelijke dorpskern is zeer lang.

Nota inzake overnachting:

De waard van Lo Scoiattolo had me gewaarschuwd inzake het Ostello van Sivizzano. Normaal gaat dit pas open op 01/05.

Alternatieven:

  • Fornavo (te weinig kilometers en te veel extra voor de volgende dag)
  • B&B Le Viole (geen zin om open te doen! – R2506D)

Bij het binnenkomen van Sivizzano vind je ook nog een B&B Via Francigena, maar die hadden blijkbaar ook niet veel zin om open te doen en dus kwam ik aan bij de kerk en de bar van Sivizzano.

Ostello Sivizzano:DSCN1092

Je moet rechtsom de kerk en daar aanbellen aan de bovenste bel met naam. Dat blijkt de koster en zijn vrouw te zijn. Aanvankelijk was die boos omdat ze maar opengaat op 01/05. Een beetje een beteuterd gezicht trekken helpt :-).

Uiteindelijk werden er een paar tafels en banken plat gelegd, het sanitair (douche en toilet) kreeg nog eens een schrobbeurt en de verwarming werd aangestoken. Gelukkig had ik mijn Thermarest NeoAir mee, waardoor ik toch nog enigszins comfortabel lag.

In de keuken was nog veel brood, taarten wijn over van de maaltijd na de mis, waardoor ik niet meer uit gaan eten ben in de bar. Deze is gesloten op maandag, dus opletten voor het ontbijt of avondmaal.

De ruimte was dezelfde als op de foto in de gids, alleen waren nu geen bedden maar tafels en banken.

 

14) Dag 26-27 Sivizzano – Cassio – Berceto: 23.5 km +1320m -740m – MR: 7u00 – ZR: 6u15’:

Dag 26-27 Sivizzano – Cassio - Berceto

 

 

 

 

 

 

 

 

HP 26-27 Sivizzano – Cassio - Berceto

DSCN1095

 

Je verlaat Sivizzano en vervolgt je weg langs de SP39 in zuidwestelijke richting. Na 200m vind je een splitsing met een infobord. Alleen is de info nog wat te vriendelijk of te onduidelijk. De tekst op het bord heeft het over slechte weersomstandigheden, maar feitelijk moet je dit lezen als enkel bij hoogzomerse waterstand. Dit is vooral zo omdat de laatste brug ook nog eens totaal onbruikbaar is.DSCN1096

Laat je dus vooral niet misleiden door de eerst buisbrug naar het sportterrein. Denk ze weg en vraag je af of je door drie dergelijke rivieren wil waden. 500m voorbij deze buisbrug vind je een wad zonder enige brug met een soortgelijk debiet. DSCN1100

Vlak voor je terug op de weg komt, moet je terug door de rivier. De brug die er staat is volledig uitgespoeld en onbereikbaar en dus onbruikbaar. De weg is hier wel degelijk de enige bruikbare oplossing, tenzij je graag waad…. Qua bruggenbouw kunnen ze nog hier wel een paar lessen gaan leren van de Scandinaviërs.

Anderhalve kilometer verder komt de VF terug op de weg SP39. 250m verder verlaat je opnieuw de SP39 voor een zijweg naar rechts. In een haakse bocht naar links verlaat de VF de verharde weg. Het pad is echter na regenweer zeer glibberig en dus kan je misschien overwegen om het asfalt te blijven volgen om Bardone (2 – R2601) te bereiken. Vanaf Bardone blijf je het asfalt volgen tot Terenzo (3 – R2602).

In Terenzo verlaat je het asfalt. Je klimt ca 200 hoogtemeters via een steil, glibberig en plaatselijk behoorlijk overgroeid pad. Vooral er hoogte van beekjes levert dit problemen op. En onze “vrienden” motorcrossers maken het er niet gemakkelijker op. Zij dragen meestal een dik pak en laarzen, waardoor ze weinig last hebben van de stekelige planten. Enkel de bestaande geulen in de modder worden nog dieper.

Boven op de kam vind je een Picknickplaats (4 – R2603). Bij goed weer kan je er mogelijks eens uitrusten. In de afdaling is het iets makkelijker om de modder of een schuifpartij te vermijden. Loop voorbij de afslag van de VF 150m verder door tot het volgende kruispunt en sla daar links af. Je daalt af evenwijdig met de VF tot Castello di Casola (5 – R2604). Ook hier kan je hetzelfde trucje toepassen en de weg volgen tot Villa Di Càsola. In de straat van de bank (GPS R2604B) kan je dan al afslaan om de VF te bereiken.

Even op adem komen is geen slechte zaak, want er volgt een klim van opnieuw 200m. Deze keer is het pad wel veel aangenamer, zijnde minder overgroeid of modderig.

Bij GPS R2605A & R2606 Nabij een straat (7) kom je aan de SS62. De weg is zeer rustig. Bij slechte weersomstandigheden is het raadzaam om deze te volgen tot Ostello Cassio (9 – R2608). In Cassio is een kleine prijzenoorlog gaande tussen het Ostello Cassio (16€) en het Hotel-Restaurant Da Veronica (25€ incl. ontbijt). Goed voor de pelgrim J.

Tot Cavazzola di Sopra (2 – R2701) blijf je de SS62 volgen. Vanaf Cavazzola di Sopra krijg je te maken met een andere vorm van oneigenlijk gebruik van de VF. Hier wordt het pad namelijk niet kapot gemaakt door motorcrossers, maar door ruiters. Vooral in de steilste stukken wordt het pad kapot gemaakt door de hoeven van de paarden. En de pelgrim… hij zwoegde voort.

Bij Castellonchio (3 – R2702) bereik je terug verharde weg. Je keert terug naar de SS62, dwarst hem en klimt door een kom van een bocht in de weg, om terug te keren naar de weg. Je volgt deze tot een Kruispunt (4 – R2703) op de SS62 en vervolgt rechtdoor. De eerste afslag van de VF kan je eventueel negeren. De tweede volg je bergaf. Je passeert eerst een picknick met uitzicht en vervolgens daal je tamelijk steil af tot de kerk van Berceto (5 – R2704).

Op basis van de beschrijving in de Rother gids is het vinden van de het Ostello Casa della Gioventu Parrocchiale (R2704A) wel moeilijk. Dat ligt namelijk een stuk verder dan je zou verwachten op basis van de beschrijving. De ingang ligt dan ook nog langs de achterzijde, zijnde de kant van het speelplein. Als het jeugdcafé niet open is, kan je misschien eens binnenspringen in de winkel tegenover het speelplein en ondertussen aldaar je inkopen doen. Of misschien heb je geluk en loop je de priester gewoon tegen het lijf.

Ostello Casa della Gioventu Parrocchiale (R2704A):

4 bedden, wegwerplakens type Santiago, keuken met beperkt gerei. Gaskraan in kast opendraaien. De verwarming wordt ontstoken. Tafel, stoelen en zithoek. Douche en toilet. Schuifdeur tussen brander en slaapkamer sluiten tegen lawaai gasbrander.

Eten vinden op maandagavond in Berceto is moeilijk. Ofwel koop je wat spullen in de winkel en maak je zelf iets koud klaar ofwel ga je naar de Locanda (GPS R2704C) (locatie bij benadering en volledige naam vergeten noteren (off day L)) Verassende druk voor een maandag, maar enige plek die open was… Pasta, Milanese en sla, 1/4L rode wijn en thee, 18€.

Op andere dagen kan je pizza eten in de pizzeria (R2704H).

 

15) Dag 28 Berceto – Pontremoli (hoofdweg): 26.5 km +850m -1400m – ZR: 6u30’:

Dag 28 Berceto – Pontremoli

 

 

 

 

 

 

 

 

Hoogteprofielvia hoofdweg:

HP 28 Berceto – Pontremoli (hoofdweg)

Hoogteprofiel via VF:

HP 28 Berceto – Pontremoli (VF)

 

Nota bij routekeuze:

  1. VF: 28,4 km + 1200 -1775: de volledige route is niet haalbaar in het vroege voorjaar, wanneer er sneeuw ligt tot op 800m. De VF klimt tot 1230m, daar waar de pas slechts tot 1041m gaat. Bij sneeuw maakt dit een essentieel verschil, vooral omdat de sneeuw op de weg in principe geruimd is.
  2. Hoofdweg: 26.5 km +850m -1400m: slechts één voertuig om de tien minuten, dus echt niet te ontzien. Hoe het hier in de zomer is met motorrijders blijft af te wachten. Als alternatief kan je de dalweg nemen.
  3. Dalweg: 28,6km +1375m -1940m: Vreemd genoeg beduidend meer hoogteverschil, zelfs meer dan de VF zelf (meetfout?)
  4. Kortste alternatief: 24,8km +935 -1500: combinatie van hoofdweg, dalweg en VF.

In de planningsfase had ik niet op een dergelijke aanwezigheid van sneeuw gerekend. Ik had dus bovenvermelde studie van alternatieven niet op voorhand gedaan. Gezien de massieve aanwezigheid van sneeuw boven de 800m, koos ik instinctief voor de hoofdweg. In retrospectieve geen slechte keuze.

DSCN1113Vanaf de kerk van Berceto volg je de VF, die hier goed gemarkeerd is. Je passeert het Ostello del Seminario (R2704D) en vervolgens loop je in de richting van de SP114. Deze dwars je en je klimt in de flank van de berghelling naar de SS62 ( GPS R2704J Opgelet: Bij winterweer: weg volgen (1 auto per 10′)). Vanaf dit punt zie je de sneeuw hogerop de helling en dus moet je zaken niet ingewikkelder maken dan ze zijn. Volg gewoon de SS62. Je passeert het Ostello Cisa (R2801A), een oude kantonnierwoning en de enige die in bewoonbare staat is. Naast de weg ligt hier in maart nog een massa sneeuw.

 

DSCN1116Je klimt verder naar de pas. Hier vind je horeca en souvenirwinkels, die in maart nog gesloten zijn. De VF klimt hier naar de graad boven de rijbaan. Leuk voor wie nog wat energie teveel heeft, maar niet raadzaam bij sneeuw.

Het Kruispunt hoofdweg – dalweg ligt zowat 1km voorbij de pas. De VF komt terug op de hoofdweg, vlak voor de Passo del Righetto (R2804). Op de pas verlaat de VF opnieuw de hoofdweg om af te dalen naar de dalweg via de Il Cucchero (984m – R2804A), Cavezzana d’Atena (4 – R2805) & Groppoli (R2806). De korte variante neemt ook dit deel van de VF om af te dalen naar de dalweg. De VF klimt echter vanaf de dalweg terug aan de overzijde in de flank, via Torrente Civasola (5 – R2807), Previdè (R2808), Groppodalosio (6 – R2809), Casalina (R2810), Toplecca (7 – R2811), Passo della Crocetta (8 – R2812) & Arzengio (R2813) naar Pontremoli (9 – R2814).

De hoofdweg blijft gewoon dalen grotendeels geleidelijk in de flank en op het einde via haarspeldbochten, waarna de hoofdweg en de dalweg terug samen komen. In San Terenziano (R2813A) bereik je de valleibodem. Je dwarst een rivier en vervolgt je weg stroomafwaarts. De weg is nu heel wat drukker. Je passeert het opvallende Ospedale Civile Sant’Antonio Abate (R2813B). Een weinig verder vervoegt de VF de weg (R2813C).

Vervolgens verlaat je de drukke SS62. Je maakt een klimmetje om het spoor te kunnen dwarsen en dan volg je de Via Garibaldi het centrum van Pontremoli binnen.

Overnachtingpunten:

Daar waar ik tot op heden veel geluk gehad heb bij het vinden van overnachtingpunten, leek mijn geluk in Pontremoli een beetje op:

  1. Convento Cappuccini (R2901A – geen reactie op aanbellen)
  2. Seminario (R2901B – niet gevonden op basis van het adres in de gids)
  3. B&B Ai Chiosi (R2901D – nog niet open voor het seizoen)
  4. Hotel Napoleon*** (R2901C – 65-80€, zelfde prijs als op booking.com)

Hotel Napoleon***:

Uiteindelijk werd het dus het Hotel Napoleon***, relatief duur en vooral geen restaurant, enkel ontbijtbuffet vanaf 07.30u.

Ontbijtbuffet met zowat al het denkbare verkrijgbaar. Enkel omelet en vers geperst fruit dienen bijbetaald te worden.

Avondmaal in Pizzeria AL TAGLIO – Time out (R2901E). Nota: prijzen op de menukaart zijn voor een pizza voor 2 personen. Een halve is wat weinig voor een hongerige pelgrim.

4 Stagione: 5,50€ (krokante bodem, maar wat vreemd beleg voor een 4 Stagione)

1/4L Rode wijn 3,00€

 

16) Dag 29 Pontremoli – Aulla (fietsvariante): 22.2 km +260m -320m – MR: 6u00’ – ZR: 5u30’:

Dag 29 Pontremoli – Aulla

 

 

 

 

 

 

 

 

Hoogteprofiel via fietsvariante:

HP 29 Pontremoli – Aulla (fietsvariante)

Hoogteprofiel via VF:

HP 29 Pontremoli – Aulla

 

De officiële VF en de tracklog volgen een vreemd en weinig aantrekkelijk traject op de linker oever van de Magra. De weg op de linker oever, zijnde de SS62, is behoorlijk druk en de VF slalomt daar omheen tot Villafranca in Lunigiana (5 – R2908). Hier gaat de VF 2km landinwaarts tot Bron bij Virgoletta (6 – R2909) om dan via de achterkant van de berg terug te keren naar de SS62 in Terrarossa (R2912). Vanaf hier gaan alle varianten via een oude spoorweg richting Aulla.

Vanwege het onaantrekkelijke begin van het traject en het weer koos ik voor de fietsvariante niet enkel tot Villafranca in Lunigiana, zoals ook vermeld in de Rother gids, maar op basis van kaart en wegwijzers op het terrein, volledig verder tot Terrarossa.

Het eerste deel is drukker dan je zou verwachten. Het tweede deel is zeer rustig qua verkeer op de weg zelf, maar er is lawaaihinder in het deel dat vlak naast de A15 loopt. Vanaf Barbarasco (112m – R2908A) tot Terrarossa (R2912) volgt de fietsvariante een drukke weg. In Terrarossa verloopt de VF nu via een oude spoorwegbedding richting Aulla.

Bij het binnenkomen van Aulla verlaat je de spoorwegbedding en zoek je de rivieroever op. Deze volg je tot vlak voor de brug, alwaar je het Museum (R2913E) treft. Hier krijg je de sleutel van het Ostello (R2912F) en een stempel.

Op alle dagen uitgezonderd woensdag kan je een pelgrimsmenu (10€) gaan eten in het restaurant L’ELFO (R2912H) aan de overzijde van de rivier. Maar gezien het woensdag was, diende ik elders te gaan, namelijk in Afhaal Pizza Capocaccia Giuliana (R2912G), schuin tegenover het Ostello. Ook hier is de aangeduide prijs voor dubbele pizza’s en kan je als enkeling enkel stukken pizza Margherita krijgen.

Ostello:

4 bedden, keukenblok met zeer beperkt gerei, verwarming, douche en toilet, internet PC (kamer geboekt in Hotel Eura in Marina die Massa voor 40€, score 9,7 via http://www.booking.com)

 

17) Dag 30-31 Aulla – Sarzana – Marina di Massa: 38.7 km +920m -960m – MR: 11u30’ – ZR: 10u00’:

Dag 30-31 Aulla – Sarzana - Marina di Massa

 

 

 

 

 

 

 

 

HP 30-31 Aulla – Sarzana - Marina di Massa

 

Aulla ligt tussen 2 rivierbeddingen. De brug die je moet dwarsen aan het begin van deze dagetappe is niet dezelfde al diegene die je diende te dwarsen op weg naar restaurant L’ELFO.

DSCN1118In tegenstelling tot de beschrijving, ge je nu niet meer door de boogvormige doorgang, maar voorlangs via een parkje tot de oever van de Aulella en vervolgens over de brug naar rechts.Aan de overzijde neem je de eerste straat links. Wat verder kan je deze in een bocht verlaten voor een pad. Het pad is goed gemarkeerd. Eerst ga je omhoog om vervolgens af te dalen tot Bibola (2 – R3001), waarbij je feitelijk onderlangs het dorp passeert.

Je volgt een dalende weg die uitgeeft op de oorspronkelijk hoofdweg vanuit Aulla. Deze volg je naar rechts tot Vecchietto (3 – R3002). In het dorp zelf dien je goed op te letten om een afslag naar rechts (GPS R3002B ) niet te missen. Er gaan namelijk ook witrode tekens rechtdoor en dat is verwarrend. Je klimt 300m, aanvankelijk aan de rand van het bos, later door vol bos tot een punt genaamd: 4 Straten (R3003 Quadro Strade (4)). Je gaat rechtdoor en blijft op gelijke hoogte lopen. Bij GPS R3003A doen je opnieuw op te letten op een afslag naar links. Opgelet; er zijn ook tekens rechtdoor en vooral sporen van motorcrossers.

Je daalt af richting Ponzano Superiore (5 – R3004). Aan het einde ven het dorp, sla je op de “ondergeschikte weg” links af en keer je terug in de richting van de grote weg, zonder die feitelijk te bereiken. Aanvankelijk blijf je op gelijke hoogte om dan af te klimmen richting het Castello della Brina (R3005A). Na de resten van het kasteel daal je steil af, via een moeilijk pad. Je steekt de Amola over en gaat vervolgens naar het centrum van Sarzana (7 – R3006).

Chinees Restaurant la Pace (R3005D):

  1. Rijst: 2,50€
  2. Water: 1,00€
  3. Gefrituurde vis: 5,00€
  4. Groene thee: 2,00€
  5. Coperto: 1,50€

Je loopt door het historische centrum. Aan het einde van het historische centrum sla je links af en klim je naar het kasteel via een kasseitje dat heel erg glad is bij regenweer. Voorbij het kasteel gaat het bergaf. Vervolgens volgt de VF een traject tegen de rand van de bergzone via de dorpen R3101 Colombiera (2), R3102 Molicciara, R3104 Palvotrisia (4).

Vervolgens dwars je de SP1 en gaat de VF in de richting van het R3105 Luni Afgravinggebied (5). Je rondt dit gebied in wijzerzin. Aan het einde ervan ontbreken er aanduidingen op het terrein. Je moet rechts afslaan, net voorbij het de omheining van het afgravinggebied. Je loopt door een weide. Een echte weg is er niet. 200m verder ben je terug op een normale weg en gaat de VF naar links. De VF keert vervolgens terug richting SP1, maar blijft rechts van de spoorweg. Vanaf hier is het traject van de VF eerder onaangenaam.

Vanaf Avenza (7 – R3107) verlaat de Rother tracklog de op het terrein bewegwijzerde route.

Vanaf hier zijn er drie mogelijkheden:

  1. Volgens Rother zou de bewegwijzerde route heel veel de hellingen aan de rand van de kustvlakte opzoeken, met veel hoogteverschil als gevolg.
  2. Een tweede route zou een zeer druk traject in de kustvlakte volgen. Hiervan werd er echter geen aanduidingen gevonden.
  3. De door Rother beschreven route volgt aanvankelijk ook een zeer druk en onaangenaam traject door het industriegebied, hoofdzakelijk ingenomen door marmerverwerkende bedrijven (R3107B Begin stoffige en druk traject tussen marmerbedrijven.) Je komt uit op de nog drukkere SP47, die je naar links volgt. Net voorbij een spoorweg sla je rechts af (R3107C Verlaten drukke weg).

Vanaf hier is het een kort stukje minder druk tot de dwarsweg onder de A12 autosnelweg (Via Flavio Torello Baracchini). 400m voorbij de A12 verlaat je definitief de stoffige weg tussen marmerhandels aan de splitsing met de afslag naar het Ostello Apuano (8)

Ostello Apuano:

  • Heel het jaar open
  • 16€ op gemeenschappelijke kamer
  • 25€ op individuele kamer
  • Nadeel: ver van centrum en relatief duur buiten het seizoen.
  • booking.com

Het vervolg van de Rother tracklog verloopt via wat je gemakshalve de campingstraat zou kunnen noemen (Via Silcia). In het seizoen is het hier waarschijnlijk ook zeer druk.

Je volgt deze tot het kruispunt met de Via Bondano, alwaar je rechts afslaat. Je volgt deze tot aan het Ostello Turimar (9 – R3109).

Ostello Turimar:DSCN1123

  • Gesloten in de winter
  • Ziekenhuisachtige sfeer
  • booking.com

Gezien de nadelen van bovenvermelde overnachtingmogelijkheden kan je via www.booking.com op zoek gaan naar een alternatief.

 

 

Hotel Eura (R3201A):

  • 40€
  • Wat straatlawaai indien je een kamer hebt langs de straatzijde. Voordeel: terras
  • Meubilair oogt wat goedkoop.
  • Zeer goed ontbijt met kaas en hesp en al het overige wat je kan bedenken.
  • Geen avondeten buiten het seizoen
  • Alternatief: Pizzeria IPPOPOTAMUS (R3201B) : 4 Stagione: 7€, 1/4L Rode wijn 3€

 

18) Dag 32-33 Marina di Massa – Pietrasanta – Valpromaro: 39.2 km +715m -600m – MR: 10u00’ – ZR: 9u00’:

Dag 32-33 Marina di Massa – Pietrasanta - Valpromaro

 

 

 

 

 

 

 

 

HP 32-33 Marina di Massa – Pietrasanta - Valpromaro

 

Vanaf het Ostello Turimar of je zelf gekozen overnachtingpunt, begeef je je naar de dijk en je volgt deze in zuidoostelijke richting tot je de tweede rivierbedding bereikt. Je slaat links af voor de tweede rivierbedding en volgt deze landinwaarts. Je passeert onder de A12 en vervolgens dwars je de bedding via de eerste brug. Onmiddellijk voorbij de brug sla je terug rechts af in de eerste straat. Deze leidt naar een parking van wat een zwembad blijkt te zijn. Je slaat links af en loopt evenwijdig aan de A12 op een afstand van ca. 200m. Je doet dit over een afstand van 1.5km. Eerst wordt de weg een grasweg. Je dwarst de SP2 en vervolgt je weg over asfalt. Aan een brug over de A12 dwars je deze. Je maakt een bocht naar rechts en vervolgens sla je links af bij GPS R3203 Afslag (4). Aan een T-splitsing sla je rechts af en vervolgens neem je de tweede straat links. Deze volg je tot je uitkomt op de SS1.

Vanaf hier vind je de gemarkeerde VF terug (R3204 Capanne (5 – Terug op aangeduide route VF))

Je dwarst de SS1 en slaat schuin rechts af en loopt Capanne binnen. Je slaat op het einde, vlak voor de SP1, links af. Aan het einde van de bebouwde kom, moet je toch de drukke SP1 zelf op. Na 130m vind je rechts een voetgangersbrug, waarlangs je het water kan dwarsen en de drukke SP1 kan verlaten (verschil tracklog Rother). Aan de overzijde vervolg je naar links richting de brug voor autoverkeer. Hier sla je rechts af en vat je de klim aan. Op het hoogste punt van de Via Palatina vind je een rustbank (R3204F). Vervolgens gaat het berg af. Vanaf hier zie je ook enorm veel stormschade aan de bomen (Maart 2015). Ten gevolge hiervan werden er reeds veel gekapt. Verderop levert dit nog hinder op, inzake de toegankelijkheid van de VF.

DSCN1130In Strettoia (R3204I) volgt de VF een route evenwijdig aan drukke hoofdweg. Dit is een klein beetje omweg, maar het maakt de weg aangenamer. Je keert terug naar de Rother tracklog op het kruispunt met de SP 9. Opnieuw is er hier een verschil tussen de tracklog van Rother en de aanduidingen op het terrein.

Ook hier kiest de aangeduide VF voor een langere route. Deze volgt de SP9 naar links, om dan verderop rechts af te slaan en terug te keren naar de oever van de Fosso Versilia. Op de tracklog vind je geen trottoir. De weg loopt tussen muren, waardoor je erg goed moet opletten voor het verkeer. Eenmaal aan de oever, en terug op de VF, heeft men een speciaal voetpad gebouwd boven de rivier.

Wat verder wordt de Fosso Versilia effectief gedwarst. Net over de brug verlaat de aangeduide VF opnieuw de tracklog voor de dijkweg naar rechts. Je volgt deze tot je een weg bereikt, die via een bochtje naar links opnieuw de hoofdweg bereikt. Je volg deze naar rechts over een afstand van 600m, waarna het dijkpad zich opnieuw verwijdert van de SP8.

DSCN1132800m verder verlaat je de oever van de Fosso Versilia om verder een zijstraatje van de SP8 in de richting van de spoorweg te volgen. Deze verlaat je weer om je naar de Inkom van Pietrasanta (7 – R3207) te gaan. Je dwarst de SP8 en gaat door de hoofdwinkelstraat het feitelijke centrum van Pietrasanta (8 – R3208) binnen. Je verlaat het centrum via de Via Giuseppe Garibaldi. Na het tankstation neem je de eerste straat links. Je passeert de R3207D de kapel van Pieve San Giovanni. Hier vind je aanduidingen inzake een Ostello, maar of dat er feitelijk is, kon ik niet uitmaken.

 

DSCN1134Je volgt de straat tot je deze naar rechts kan verlaten (R3301 Afslag van de Straat (2)) om vervolgens de rivier te dwarsen. Je maakt een haakse bocht naar links en vervolgens verlaat je de weg via een private weg naast een houtverwerkingsbedrijf. In een bocht verlaat je de bosweg voor een pad. In maart 2015 waren er hier ernstige moeilijkheden met bomen die over het pad lagen en nog niet geruimd waren ten gevolge van de reeds vermelde stormschade en dit tot Villa (4 – R3303). Vanaf hier gaat het weer probleemloos verder tot de SP1.

Je volgt deze naar links, maar na een kleine 200m kan je hem gelukkig al terug verlaten door de rivier te dwarsen en je weg verder te zetten in noordoostelijke richting langs de overzijde van de rivier. Je volgt deze over een afstand van 2km tot je opnieuw de rivier kan dwarsen via een brug om vervolgens het centrum van Camaiore in te lopen.

Aan het eerste kruispunt sla je rechts af tot aan een park met drinkfontein. Hier ga je links en rechts richting de kerk van Camaiore (6 – R3305). Je gaat verder in zuidoostelijke richting en verlaat de bebouwde kom. Langs de Via Roma bereik je opnieuw de SP1.

Je verlaat deze en dwarst de Fosso Dell’ Abate en bij GPS R3305A 3 dien je op te letten voor 2 gevaarlijke loslopende honden!!! Aan de bosrand sla je links af en volg je deze. Slechts verderop vind je terug markeringen van de VF. Je dwarst opnieuw een stroompje en bereikt terug de verharde weg nabij een Kerk (7 – R3306). De VF gaat verder achterlangs de kerk. De weg geeft uit op de SP1. Je slaat rechts af en verlaat deze alweer via een steil pad dat de haarspeldbocht afsnijdt om net onder Montemagno (8 – R3307) terug op de SP1 uit te komen.

Tussen Montemagno en Valpromaro (9 – R3308) is er geen ontkomen aan de SP1, behalve voor een overbodig nevenwegje tussen GPS R3307B en R3307C.

Bij het binnenkomen van Valpromaro passeer je eerst de Bar, waar je ook spaghetti kan krijgen (R3308C) en picknick. Wat verder in de straat passeer je het Ostello van de Parrocchia San Martino (R3308A – sleutel links naast kerk (aangebouwde pastorij)).

Ostello van de Parrocchia San Martino:

  • Zeer vriendelijke ontvangst
  • 8 bedden
  • Grote keuken met alle noodzakelijke gerij.
  • Grote eettafel
  • Verwarming
  • Douche en toilet
  • Zithoek buiten bij mooi weer
  • Donativo

Bar (R3308C):

  • Je kan hier ook spaghetti krijgen (5€, diepgevroren bereiding, porties wat klein voor een hongerige pelgrim)
  • 1/4L Rode wijn 2€ (goed)

Restaurant (R3308D – volgens info ostello, niet gechecked):

Gezien dit het eerste ostello was, alwaar ik gezelschap had, ben ik dat gevolgd naar de bar. Zeker als je maar één etappe doet, kan je dit eventjes controleren, indien je iets anders wens dan diepgevroren spaghetti.

 

19) Dag 34 Valpromaro – Lucca: 15.1 km +180m -300m – MR: 3u20’ – ZR: 3u00’:

Dag 34 Valpromaro – Lucca

 

 

 

 

 

 

 

 

HP 34 Valpromaro – Lucca

 

Gezien dit het laatste traject was van dit deel van de VF ben ik opgestaan om 4.00u en vertrokken om 06.00u bij het eerste ochtendlicht.

Je vervolgt de weg door het dorp naar rechts, in oostelijke richting. Je keert niet terug naar de SP1, maar vervolgt je weg rechtdoor evenwijdig aan de SP1. Aan een brug naar de SP1, sla je rechts af, weg van deze SP1. Je vat de klim aan. In een haakse bocht gaat de VF rechtdoor en steekt de haarspeldbocht in de weg af, via een weg door het bos. Hogerop komen beiden weer samen. Je slaat links af en verlaat de hoofdweg voor een zijweg naar rechts. Bij slecht weer is het raadzaam om op de hoofdweg rechts af te slaan en alzo af te dalen.

De VF blijft op niveau tot Piazzano (2 – R3401). Bij het kerkhof, sla je rechts af en daal je af via een pad. In de gids wordt aangeraden dit niet te doen bij slecht weer. Er werd getracht maximaal te draineren, maar wat het feitelijk resultaat van was, kon ik niet inschatten, gezien het niet regende. Rother raad dan aan om het asfalt te blijven volgen, maar persoonlijk zou ik de eerder genoemde hoofdweg blijven volgen, daar die vermoedelijk korter is.

Je blijft dezelfde asfaltweg volgen tot San Macario (4 – R3403). Hier sla je links af en blijf je onderlangs de dijk lopen tot je aan de tweede en grotere Ponte San Pietro (R3404) komt, waarmee je de rivier Serchio dwarst. Aan de overzijde sla je links af en volg je de dijk over een afstand van 3km tot je aan een tuigbrug (6 – R3406) voor fietsers en voetgangers komt. Dit betekent tevens het einde van het autovrije deel van de dijk.

Je slaat rechts af. Opgelet voor de auto’s!!! Dit deel is een eenrichtingsstraat en de automobilisten rijden er als gekken. Je vervolgt haaks op de rivier en passeert een standplaats voor kampeerwagens en sportterreinen. In de bebouwde kom (R3406A) sla je rechts af. De tracklog deed dit al een kruispunt eerder, maar komt verderop terug samen met de bewegwijzerde route.DSCN1138

Aan de ringweg rond Lucca ga je rechtdoor en dwars je deze richting stadspoort. Je slaat rechts af en aan de Via San Paolino sla je links af. Je volgt deze richting Piazza San Michele (7 – R3407), officieel eindpunt van deze dagetappe.

Wie hier wil overnachten, vindt het Ostello San Freddiano (8 – R3408) in het noordelijk deel van de stad (zie tracklog Rother).

Wie hier de tocht afbreekt, zoekt het station in het zuidelijk deel van de stad (R3407A Station Lucca). Je moet hiertoe door de zuidelijke stadspoort gaan en dan link afslaan op de ring tot je het station bereikt.

 

20) Terugreis:

Voor wat de lente van 2015 betreft is mijn contingent verlofdagen van 2014 op en eindigt hier voor mij de Via Francigena, richting Station van Lucca (R3407A). Alhier vind je elk uur een lokale trein richting Firenze om 30’ na het uur. Anderhalf uur later ben je dan in het Treinstation Firenze Santa Maria Novella (R3410A).

Verlaat het station langs de voorzijde rechts en bom uit op de Piazza Della Stazione. Sla rechtsaf de Via Santa Caterina Da Siena in. Halverwege de korte straat vind je rechts de ingang van het busstation. Aan de achterzijde vind je aan het platform 8, een loket met vermelding Eurolines. Gelieve minstens een half uur op voorhand aanwezig te zijn.

De bus is van Baltour.it en heeft als vermeldde bestemming: “Lyon”.

Wie vroeg is opgestaan en rond het middaguur in Firenze aankomt kan gaan eten in een restaurant in de buurt van het busstation, meerbepaald op het einde van de straat waarin het busstation gelegen is, links, zijnde de Via Della Scala. Daar vind je het Ristorante Pizzeria la Grotta Di Leo (R3410B – Via Della Scala 41-43/R).

Meertalige menukaarten schrikken mij meestal af wegens te toeristisch, maar ik had niet veel zin om zeer ver te gaan lopen zoeken. Ondanks dat het zondag was, kon ik toch het Menu Fizzo van 12€ verkrijgen. (Pasta, vlees, groenten, brood en flauwe wijn, maar gezien de ligging aanvaardbaar.

Omstreeks 21.00u komt de bus aan in het busstation Milaan Lampugnano.

Voor Eurolines Baltour en alle andere grote internationale busmaatschappijen is dit een knooppunt in hun netwerk, waardoor sommige reizigers dienen over te stappen. Dit levert altijd een wat chaotische situatie op. Het feit dat er op de lijn Brussel – Milaan tegenwoordig gereden wordt door Poolse buschauffeurs, maakt er de Babylonische spraakverwarring en chaos niet kleiner op.

De bus vertrek in Milaan om 21.15u en komt aan in Brussel, de volgende middag omstreeks 12.45u

 

21) Bedenkingen inzake de Via Francigena:

Gezien dit verslag nog maar betrekking heeft op een stukje van de Via Francigena en zelfs maar een onderdeeltje is van het traject beschreven in de Rother gids Via Francigena Lausanne – Rome, kan ik enkel nog maar een tussenbalans opmaken:

Inzake de gids zelf:

In recente tijden heb ik al vaak gebruik gemaakt van Rother gidsen. Diegene die ik tot op heden gebruikte vond ik de perfectie benaderend. Ik ben zelf perfectionistisch ingesteld en dus is dat een gegeven dat ik apprecieer.

Hoe beter de gids, hoe minder (negatieve) verrassingen je tegenkomt en dat creëert meer ruimte om te genieten van het landschap en de tocht zelf.

Van deze gids vond ik dat hij niet diezelfde standaard van perfectie, die ik van Rother gewoon ben, benaderde. Dit had vooral betrekking op volgende zaken:

  1. In beperkte delen van de Via Francigena kunnen afwijkingen in de nauwkeurigheid van de tracklog op het terrein voorkomen. Met nauwkeurigheid bedoel ik de foutmarge op de positiebepaling. Ofwel is de opname van bepaalde delen van de tracklog gebeurd met een verouderd en minder nauwkeurig GPS-toestel, ofwel zijn bepaalde delen van de tracklog gemaakt op basis van een digitale kaart en niet op het terrein. Dit zorgt voor extra zoekwerk als ook de bewegwijzering niet optimaal is.
  2. De tracklog stemde niet overal overeen met de bewegwijzering op het terrein. Ik weet niet hoeveel er nog gesleuteld of gewijzigd wordt aan het traject van de Via Francigena door de plaatselijke besturen. Ik heb het hier over afwijkingen die niet vermeld zijn in de gids.
  3. Dat de auteur op bepaalde plaatsen varianten aangeeft is uiteraard goed en dat daarbij de voor- en nadelen aangegeven worden is ook goed. Ik heb alleen wat problemen met het feit dat niet alle splitsingen tussen hoofd- en neventraject aangegeven worden met een vlag of waypoint, om je attent te maken op een mogelijk verschil tussen de bewegwijzering op het terrein en de tracklog. Als je het verslag er op naleest en ziet dat ik soms drie niveaus diep moet gaan om de verschillende varianten aan te duiden en te bespreken, dan weet je het wel. En dus zit je bij gebruik van de oorspronkelijk gids soms op punten, waarbij je echt de gids moet raadplegen om uit te maken wat nu wat is. Ideaal zou zijn da de gids in de rugzak kan blijven tijdens de tocht en dat je die enkel ’s ochtends en ’s avonds raadpleegt. Maar door het ontbreken van de reeds genoemde waypoints aan splitsingen is dit niet steeds mogelijk.

Inzake de aanduidingen op het terrein zelf:  

Alle afwijkingen tussen aanduidingen op het terrein en de tracklog van Rother werden opgenomen in dit verslag. In zoverre de markeringen van de VF op het terrein beter werden bevonden dan de oorspronkelijke Rother tracklog, werden deze opgenomen in de kaartjes en meestal aangeduid met blauwe vlaggen.

Inzake de routekeuze:

Een pelgrimsroute wordt vaak slachtoffer van de druk van onze maatschappij op het landschap, de open ruimte en het conflict met de al dan niet reële noden van die maatschappij in termen van transport, wegen, industrie en woonruimte. Om in een streek met smalle valleien een nog aantrekkelijke route in stand te houden, naast een autosnelweg, een spoorlijn, een rivier en een gewone weg, is niet evident. Gezien de context, slaagt men daar nog vrij goed in en logischerwijs wordt de Via Francigena al eens de helling opgedrukt, als er onvoldoende plaats overblijft in het dal. Een pelgrimsroute wordt echter gelopen met bagage en dus ga je geen grote hoogteverschillen opzoeken als daar geen absolute noodzaak toe is. En als gevolg daarvan zal je dus al eens een deel langs de weg voor lief moeten nemen of moeten aanvaarden dat het pad “ongemakkelijk” loopt. En soms kan je zelf die keuze maken in de vorm van varianten.

 

22) Tussenconclusie:

Voorlopig vind ik de Via Francigena een interessant project. Indien je zoals ik reeds 4 verschillende Caminos op je palmares staan hebt, loop je onbewust steeds te vergelijken.

Met de Via de la Plata heeft hij enerzijds de komende eindeloze grindwegen in de Po-vlakte gemeen, maar anderzijds ook de verdrukking van de Via Francigena door de aanwezige wegen, zoals dit in Spanje het geval is door de bouwwerven van de TGV lijn Lisboa-Madrid.

Met de Camino del Norte heeft hij de hoogteverschillen in combinatie met het opzoeken van de natuur gemeen.

Met de Camino Francés heeft hij de massaal aanwezige cultuur gemeen in de vorm van kerken en kapelletjes.

Met de Camino Portugais zie ik het liefst zo veel mogelijk verschillen. Als je op de Via Francigena langs de grote baan moet lopen is het of zeer kortstondig, of er is een trottoir aanwezig. Ook de rijstijl van de Italianen is iets minder bedreigend dan die van de Portugezen. Op de Via Francigena is enkel het deel in Zwitserland zeer duur. Op de Camino Portugais is het volledige stuk tussen Lisboa en Porto duur omwille van het ontbreken van specifieke pelgrimaccommodatie.

 

23) Coördinatenlijst:

 

R1505C Vercelli Station N45.33031 E8.41704
R1601 Palestro (2) N45.29890 E8.53228 121 m
R1601A N45.29712 E8.52054 103 m
R1601B N45.29714 E8.52074 103 m
R1601C N45.29525 E8.54577 105 m
R1601D N45.29444 E8.54765 109 m
R1601E N45.29095 E8.55536 109 m
R1602 Splitsing (3) N45.28744 E8.55810
R1602A N45.28964 E8.57611 115 m
R1603 Robbio (4) N45.28685 E8.58625 122 m
R1604 Robbio Kerk (5) N45.28756 E8.59501
R1605 Nicorvo (6) N45.28527 E8.66800 115 m
R1605A N45.28414 E8.65804 117 m
R1605B N45.28393 E8.66853 116 m
R1605C N45.28414 E8.66845 116 m
R1606 Madonna del Campo (7) N45.26636 E8.71599
R1606A N45.26614 E8.71618 117 m
R1606B N45.26529 E8.71732 116 m
R1607 Mortara N45.25176 E8.73729 108 m
R1607A Bottala N45.25208 E8.73250
R1608 Mortara-Sant’Albino (8) N45.24677 E8.75258
R1608A Abbazia Di Sant’Albino N45.24655 E8.75254
R1701 Remondò N45.24220 E8.80428
R1701A N45.24481 E8.80401 45 m
R1702 Afslag (2) N45.22786 E8.81205
R1703 Tromello N45.20901 E8.87141 94 m
R1703A N45.21061 E8.86922 33 m
R1703B N45.20985 E8.87391 33 m
R1704 Begin Variante Garlasco (niet aangeduid) N45.20878 E8.89992
R1704V Garlasco N45.19597 E8.92191 70 m
R1705 Modonna della Bozzola (3) N45.21190 E8.93481
R1706 Einde Variante Garlasco N45.19523 E8.94605
R1707 Gropello Cairoli Kirche (4) N45.17752 E8.99000 89 m
R1707A Piazzale San Giorgio N45.17759 E8.98935
R1707B N45.18280 E8.98139 84 m
R1707B Pizzeria Al Capriccio N45.17698 E8.99212 92 m
R1801 San Rocco (2) N45.17490 E8.99657
R1802 Villanova d’Ardenghi N45.17297 E9.03819 86 m
R1803 Pad (3) (Blijf op weg indien drassig) N45.18834 E9.06796
R1804 Canarazzo N45.19253 E9.08577
R1805 Oever Ticino (4) (relatief droog) N45.19195 E9.10173
R1806 Wegpunt Splitsing (5) N45.19027 E9.11623
R1807 San Michele (6) N45.18227 E9.15616
R1807A Ostello Sant Maria in Betlem (18.30 – 22.00) N45.17757 E9.15106
R1807B Casa della Carita N45.18127 E9.15786
R1807C Instituto Canossiane N45.18140 E9.16316
R1807D Locanda della Stazione N45.18798 E9.14564
R1807E TOSCANA N45.18344 E9.15371 73 m
R1808 Pavia (7) N45.18137 E9.16328 77 m
R1808A N45.18111 E9.16674 78 m
R1808B N45.18113 E9.16676 78 m
R1808C N45.17685 E9.19983 87 m
R1808D N45.17550 E9.20225 87 m
R1901 San Leonardo (2) N45.15753 E9.22881
R1902 San Giacomo (3) N45.14493 E9.28134
R1903 Santa Margherita N45.14853 E9.30616
R1904 Belgioioso N45.15761 E9.31308 75 m
R1904A CAVALIERE N45.15761 E9.31281 91 m
R1905 Torre de Negri N45.14869 E9.33410 73 m
R1905A N45.14874 E9.33502 63 m
R1906 Begin Grindgroeve (4) N45.13979 E9.35380
R1906A (bewegwijzerd traject) N45.13788 E9.36374 59 m
R1906B (Terug op tracklog) N45.14025 E9.36406 60 m
R1907 Olona Rivier (5) N45.14022 E9.36888
R1908 Costa de Nobili N45.13325 E9.37898
R1908A N45.13295 E9.37898 56 m
R1909 WP (6) N45.14050 E9.39399
R1910 Santa Cristina e Bissone (7) N45.15729 E9.39820 71 m
R1910A Parrocchia di Santa Cristina E Bissone N45.15763 E9.39578
R2001 Miradolo Terme N45.17120 E9.44309 72 m
R2001A N45.17071 E9.44001 67 m
R2001B N45.16758 E9.44982 69 m
R2002 Camporinaldo (2) N45.16345 E9.46978
R2002A N45.16415 E9.46553 72 m
R2002B (Bewegwijzerd traject) N45.16338 E9.47101 75 m
R2002C N45.16150 E9.47109 73 m
R2002D (Opgelet: afslag na bosje) N45.15834 E9.47727 72 m
R2003 Chignolo Po (3) N45.15474 E9.49287 68 m
R2003A N45.15658 E9.51778 74 m
R2003B N45.15734 E9.52730 73 m
R2003C (Afslag bewegwijzerde route) N45.15773 E9.52784 74 m
R2004 Lambrinia Afslag (4) N45.15822 E9.53266
R2004A (Terug op tracklog) N45.16474 E9.52737 69 m
R2004B N45.16555 E9.52733 69 m
R2004C (Afslag van dijk) N45.15640 E9.54075 60 m
R2005 Orio Litta (5) N45.15657 E9.55662 63 m
R2005A (Cascina San Pietro (aanrader!) N45.15757 E9.55406 72 m
R2005AA Verantwoordelijke Cascina San Pietro N45.15769 E9.55515 64 m
R2005B Palestra Comunale (op de vloer!) N45.15710 E9.55592 73 m
R2005C Tratoria Via Francigena) N45.15684 E9.55448 55 m
R2005D Afhaal Pizza N45.15828 E9.55529 61 m
R2005E N45.15895 E9.55475 73 m
R2101 Overvaart over PO (4km – 10€) (2) N45.13128 E9.55464 50 m
R2101V1 Afslag in Guzzafame (V 1) N45.12983 E9.59719
R2101V1A N45.13319 E9.60238 37 m
R2101V2 Valloria (V 2) N45.10575 E9.64991
R2101V2A N45.09958 E9.66128 39 m
R2101V2B (Tracklog verlaat dijk) N45.09140 E9.68988 39 m
R2101V3 San Rocco al Porto N45.08394 E9.69582 47 m
R2101V3A N45.06922 E9.71062 41 m
R2102 Soprarivo (Einde Overvaart) (3) N45.09833 E9.57689 50 m
R2103 Van de Dam af (4) N45.09751 E9.58851 50 m
R2104 Calendasco (5) N45.08781 E9.59554 55 m
R2105 Malpaga (6) N45.06877 E9.63686 55 m
R2106 Santi Angeli N45.05921 E9.67079
R2106A Borgo Trebbia Ostello le Querce di Mamre N45.05950 E9.66975 58 m
R2106B Trattoria Del Borgo N45.05912 E9.67207 58 m
R2107 Santa Maria di Campagna (7) N45.05669 E9.68020 61 m
R2108 Piacenza (8) N45.05148 E9.69241 61 m
R2108A Astra N45.05583 E9.69119
R2108B Moderno N45.04987 E9.70363
R2201 Kerk (2) N45.03593 E9.72544
R2201A (nr 71: afhalen sleutel Ostello) N45.03598 E9.72532 48 m
R2201A City Hotel N45.03785 E9.72226
R2202 Ivaccari (3) N44.99546 E9.74642
R2202a N44.99775 E9.74733 22 m
R2202B Afgekalfde oever, waardoor pad verdwenen) N44.98200 E9.75486 26 m
R2202B OstelloPiacenza Montale ( nr.189) N45.02513 E9.74444 55 m
R2202C N44.97350 E9.74062 33 m
R2202C Pizzeria La Siesta N45.02481 E9.74537 60 m
R2202C Via Della Villa N44.97713 E9.75146 83 m
R2203 San Giorgio Piacentino N44.95754 E9.73814 103 m
R2203A N44.95812 E9.73780 79 m
R2203B N44.95602 E9.74493 76 m
R2204 Afslag Via Verona (4) N44.95229 E9.76102
R2204A Montanaro N44.94434 E9.79060 93 m
R2204B Madonna Di Lourdes N44.93715 E9.80124 92 m
R2204C Begraafplaats N44.93421 E9.82055 90 m
R2205 Afslag Valconasso (5) N44.95694 E9.78006
R2205V Valconasso N44.96884 E9.78266
R2206 Paderna met Kerk (6) N44.95346 E9.79105
R2207 Wad voor Zena (7) N44.94850 E9.80270
R2208 A Chero N44.92977 E9.82573 91 m
R2208 Zena N44.94270 E9.80756
R2208B N44.92962 E9.82669 75 m
R2208C N44.92939 E9.82802 80 m
R2208D N44.92250 E9.85938 81 m
R2208E San Protaso N44.92181 E9.86326 86 m
R2209 Zappellazzo Sotto N44.94721 E9.84260
R2210 Wad (8) N44.94689 E9.84404
R2211 Wad (9) N44.94365 E9.85809
R2211A Terug op tracklog en VF N44.93343 E9.88708 78 m
R2212 Fiorenzuola (10) N44.92824 E9.91065 82 m
R2212A Parrorchia di San Fiorenzo (Sleutel) N44.92803 E9.91106
R2212B Cascina Battibue (Agri Tourismo) N44.92849 E9.92852
R2212B Ostello Piccola Casa della Carita N44.92749 E9.91139 82 m
R2212C Pizzeria CROCE BIANCA N44.92732 E9.91379 74 m
R2212D Afhaal Indische PIZZA N44.92720 E9.91309 76 m
R2212E N44.92684 E9.91047 75 m
R2212F N44.93155 E9.91355 72 m
R2301 Chiaravalle della Colomba (2) N44.92600 E9.97284 79 m
R2301A N44.92425 E9.96374 53 m
R2301b N44.92541 E9.97053 51 m
R2301C N44.92600 E9.97273 50 m
R2301D N44.92571 E9.97148 50 m
R2301e N44.93114 E9.99916 49 m
R2302 San Rocco N44.93166 E10.00779
R2303 Castione Marchesi (3) N44.91141 E10.03347
R2303A N44.91269 E10.03173 54 m
R2303B N44.91207 E10.03205 54 m
R2304 Bastelli (4) N44.90055 E10.05722
R2304A N44.90024 E10.05729 64 m
R2305 Fidenza (5) N44.86653 E10.05738 75 m
R2305A N44.86752 E10.06214 83 m
R2305B N44.86561 E10.06093 89 m
R2305C N44.85613 E10.05927 71 m
R2305D N44.85007 E10.05785 76 m
R2401 Cabriolo (2) N44.84451 E10.06021 82 m
R2401A N44.84402 E10.06416 72 m
R2402 Siccomonte (3) N44.82629 E10.07306
R2402A N44.82631 E10.07268 126 m
R2403 Osteria del Sole (4) N44.80449 E10.08062
R2403A N44.80449 E10.08070 128 m
R2404 Costamezzana (5) N44.79504 E10.08747
R2404A Herberg nabij Kerk N44.79502 E10.09014 175 m
R2404B Sleutel Ostello afhalen in woning tegenover bar N44.79527 E10.09121 165 m
R2404B Trattoria Lo Scoiattolo N44.79532 E10.09110 154 m
R2405 Bij het Castello (6) N44.78480 E10.08423
R2405A (Glibberige afdaling bij regenweer) N44.77152 E10.07294 287 m
R2406 Cella N44.76705 E10.08685
R2406A N44.76751 E10.08881 167 m
R2407 Wad (7) (Gevaarlijk bij regenweer, gevolgd door glibberige steile klim) N44.76655 E10.09136
R2408 Medesano (8) N44.75513 E10.14040 136 m
R2408A N44.75583 E10.13705 135 m
R2501 La Carnevala (2) N44.74196 E10.13111
R2501A (overdekt) N44.74005 E10.12994 109 m
R2501B COOP (groot) N44.74005 E10.12993 109 m
R2502 Felegara (3) (opgelet: tekens richting tunnel leiden naar wad!!!) N44.72266 E10.11791
R2502A N44.72248 E10.11815 119 m
R2502B (Wad: gevaarlijk buiten hoogzomer) N44.71900 E10.11836 113 m
R2502C N44.70605 E10.10351 122 m
R2502C (Wad met stapstenen) N44.71099 E10.10994 117 m
R2502D L’INVICO N44.69749 E10.09012 140 m
R2502E N44.69401 E10.09628 120 m
R2502F N44.69356 E10.09628 120 m
R2503 Fornovo di Taro (4) N44.69127 E10.09723 158 m
R2504 Caselle (5) N44.68161 E10.11194
R2505 Respiccio (6) N44.67317 E10.11120
R2506 Sivizzano Kerk (7) N44.64288 E10.11659
R2506A Parrocchia Santa Margherita N44.64282 E10.11684 250 m
r2506B N44.64251 E10.11664 212 m
R2506C N44.64250 E10.11658 212 m
R2506D B&B Le Viole (geen zin om open te doen!) N44.64743 E10.11972 239 m
R2506D Splitsing (Enkel pad volgen bij laagste zomerstand!) N44.64112 E10.11413 258 m
R2506E N44.64037 E10.11362 218 m
R2506F (Wad) N44.63855 E10.11177 224 m
R2506G Weggespoelde brug over Torrente Sporzana N44.63136 E10.10879 292 m
R2601 Bardone (2) N44.62464 E10.10259
R2601A N44.62396 E10.10183 362 m
R2602 Terenzo (3) N44.61026 E10.09023
R2602A N44.61082 E10.09056 511 m
R2602B N44.61015 E10.08795 528 m
R2602C (Vuile klim bij regenweer: glad en doornig) N44.60955 E10.08756 576 m
R2603 Picknickplaats (4) N44.60009 E10.07717
R2603A (Variante bij regenweer) N44.59975 E10.07360 792 m
R2604 Castello di Casola (5) (variante via weg bij regenweer) N44.59377 E10.07291
R2604A Villa Di Càsola N44.59082 E10.06736 658 m
R2604B N44.59094 E10.06670 647 m
R2605 Kleine Splitsing (6) N44.58804 E10.05271
R2605A N44.58773 E10.04747 864 m
R2606 Nabij een straat (7) N44.58593 E10.04755
R2607 Picknickplaats (8) N44.58489 E10.03976
R2608 Ostello Cassio (9) N44.58489 E10.03359 810 m
R2701 Cavazzola di Sopra (2) N44.56018 E10.01404
R2702 Castellonchio (3) N44.55032 E10.00574 910 m
R2703 Kruispunt (4) N44.53141 E9.99682
R2703A N44.51595 E9.99334 913 m
R2704 Berceto (5) N44.51031 E9.98949 808 m
R2704A Casa della Gioventu Parrocchiale N44.50945 E9.99026
R2704B N44.50952 E9.99042 818 m
R2704C Locanda N44.51120 E9.98872 806 m
R2704D Ostello del Seminario N44.50669 E9.98582
R2704E Hotel Del Poggio N44.50622 E9.99022
R2704F N44.51068 E9.99075 823 m
R2704G N44.51058 E9.99128 824 m
R2704H Pizzeria N44.50987 E9.98908 795 m
R2704I N44.50634 E9.98472 783 m
R2704J Opgelet: Bij winterweer: weg volgen (1 auto per 10′) N44.49356 E9.97082 871 m
R2801 Afslag naar Ostello Cisa (2) N44.47593 E9.95945
R2801A Ostello Cisa N44.47954 E9.94994 973 m
R2802 Monte Valoria N44.46882 E9.95007 1230 m
R2803 Passo della Cisa (3) N44.47169 E9.92877 1041 m
R2803A N44.47143 E9.92819 1037 m
R2803B Kruispunt hoofdweg – dalweg N44.46798 E9.92072 1024 m
R2804 Passo del Righetto N44.45079 E9.91994
R2804A Il Cucchero (984m) N44.44212 E9.92960 975 m
R2805 Cavezzana d’Atena (4) N44.43586 E9.92641
R2806 Groppoli N44.42985 E9.93072
R2807 Torrente Civasola (5) N44.42679 E9.93285
R2808 Previdè N44.42278 E9.93009
R2809 Groppodalosio (6) N44.42235 E9.94180 500 m
R2810 Casalina N44.41869 E9.93786
R2811 Toplecca (7) N44.40966 E9.92384
R2812 Passo della Crocetta (8) N44.40049 E9.90819 699 m
R2813 Arzengio N44.38991 E9.90262 481 m
R2813A San Terenziano N44.39425 E9.88302 274 m
R2813B Ospedale Civile Sant’Antonio Abate N44.38545 E9.88570 253 m
R2813C Samenkomst weg en VF N44.38316 E9.88369 266 m
R2814 Pontremoli (9) N44.37749 E9.88294 236 m
R2901 Convento Cappuccini N44.37626 E9.88575
R2901A Convento Cappuccini (geen reactie op aanbellen) N44.37626 E9.88575
R2901B Seminario (niet gevonden) N44.37610 E9.88177
R2901C Golf N44.37344 E9.87431
R2901C Hotel Napoleon*** (65-80€) N44.37485 E9.87924 248 m
R2901D B&B Ai Chiosi (nog niet open) N44.37938 E9.87801 254 m
R2901E Pizzeria AL TAGLIO N44.37545 E9.87813 257 m
R2901F N44.37687 E9.88120 249 m
R2901g N44.37644 E9.88157 240 m
R2901H N44.37627 E9.88513 248 m
R2902 Afslag Fietsvariante (2) N44.36373 E9.88829
R2903 Scorcetoli N44.35077 E9.91015
R2904 Ponticello N44.34843 E9.92299
R2905 Migliarina N44.33817 E9.91435
R2906 Castello Filattiera (3) N44.33179 E9.93730 213 m
R2907 Stadspoort Filetto (4) N44.30097 E9.96031
R2908 Villafranca in Lunigiana (5) N44.29104 E9.95100 130 m
R2908A Barbarasco (112m) N44.24175 E9.94561 111 m
R2909 Bron bij Virgoletta (6) N44.29659 E9.97270
R2910 Afbuiging naar rechts (7) N44.25150 E9.97469
R2911 Fornoli N44.25184 E9.97081
R2912 Terrarossa N44.23024 E9.96274
R2912A (Begin fietspad – oude spoorweg) N44.23079 E9.96102 77 m
R2912B N44.22629 E9.96741 77 m
R2912C LIDL (Open over de middag en op zondag) N44.21692 E9.96591 67 m
R2912F Ostello N44.20751 E9.96844 76 m
R2912G Afhaal Pizza Capocaccia Giuliana N44.20770 E9.96887 56 m
R2912H L’ELFO (Pelgrimsmenu 10€, gesloten woensdag) N44.20713 E9.96470 76 m
R2913 Aulla, Abbazia San Caprasio (8) N44.20736 E9.96784 64 m
R2913A Chiesa di San Caprasio N44.20736 E9.96784 64 m
R2913B Albergo Pasquino N44.20877 E9.96947
R2913C Demy N44.21499 E9.96700
R2913D N44.21084 E9.96724 64 m
R2913E Museum en sleutel Ostello N44.20756 E9.96771 51 m
R3001 Onderlangs Bibola (2) N44.19188 E9.97952
R3001A N44.19367 E9.97310 256 m
R3001B N44.19186 E9.97665 303 m
R3001c N44.19161 E9.97952 284 m
R3002 Vecchietto (3) N44.18211 E9.98008
R3002A N44.18321 E9.97973 216 m
R3002B OPGELET: Rechts afslaan (ook tekens rechtdoor) N44.18188 E9.97938 205 m
R3003 Quadro Strade (4) N44.17143 E9.96484
R3003A: Opgelet: afslag links (ook teken rechtdoor) N44.16582 E9.95252 402 m
R3004 Ponzano Superiore (5) N44.15753 E9.94533
R3004A N44.15758 E9.94564 223 m
R3005A Castello della Brina N44.14453 E9.94990
R3005B N44.13307 E9.95037 -13 m
R3005C N44.12610 E9.95186 -29 m
R3005D Chinees Restaurant   la Pace N44.11521 E9.95602 -38 m
R3006 Sarzana (7) N44.11194 E9.96229 21 m
R3006A N44.11280 E9.98087 22 m
R3006b N44.10817 E9.99772 55 m
R3006C N44.09900 E10.00024 27 m
R3101 Colombiera (2) N44.09764 E10.00144
R3102 Molicciara N44.09325 E10.00749
R3103 Stenen Boogbrug (3) N44.08958 E10.01711
R3104 Palvotrisia (4) N44.07812 E10.01804
R3105 Luni Afgravinggebied (5) N44.06503 E10.01468
R3105A Slecht aangeduide afslag rechts, net voorbij omheining afgravinggebied. N44.06548 E10.01893 7 m
R3105B Terug op normale weg N44.06387 E10.01783 6 m
R3106 Brug (6) N44.06275 E10.03107
R3107 Avenza (7) (Verlaten bepijlde route!!!) N44.04765 E10.06104 10 m
R3107A N44.04813 E10.06047 -1 m
R3107B Begin stoffige en druk traject tussen marmerbedrijven. N44.04550 E10.06485 10 m
R3107C Verlaten drukke weg N44.03795 E10.07594 4 m
R3107D Opnieuw drukke en stoffige weg onder A12 autosnelweg N44.03548 E10.07706 4 m
R3108 Afslag naar Ostello Apuano (8) (campingstraat) N44.03217 E10.07340
R3108A Ostello Apuano N44.02904 E10.06361
R3109 Marina di Massa, Ostello Turimar (9) N44.01375 E10.09188 5 m
R3109A Marina di Massa, Ostello Turimar N44.01375 E10.09188 5 m
R3109B B&B Macondo N44.02649 E10.08572
R3109C Hotel La Perla N44.01688 E10.08920
R3201 Massa Info (2) N44.00748 E10.09935
R3201A Eura N44.01119 E10.09785
R3201B Pizzeria IPPOPOTAMUS N44.01063 E10.09923
R3202 Brug (3) N44.02201 E10.11768
R3203 Afslag (4) N44.00678 E10.14055
R3204 Capanne (5 – Terug op aangeduide route VF) N44.01711 E10.15600
R3204b N44.01474 E10.15983 41 m
R3204C N44.01291 E10.16398 49 m
R3204D N44.01458 E10.16658 63 m
R3204E N44.01510 E10.16818 70 m
R3204F N44.00845 E10.16875 193 m
R3204G N44.00186 E10.18388 142 m
R3204H N44.00186 E10.18396 142 m
R3204I Strettoia (VF volgt route evenwijdig aan drukke hoofdweg) N43.99608 E10.19819
R3205 Kruispunt N43.98386 E10.21039
R3205A VF gaat links op hoofdweg N43.98386 E10.21041 36 m
R3205B Terug op VF N43.98287 E10.21466 36 m
R3205C Afslag via dijkpad naast de Fosso Versilia N43.98190 E10.21617 32 m
R3206 Vallecchia (6) N43.98177 E10.21975
R3206A Terug op tracklog N43.98085 E10.22042
R3207 Inkom Pietrasanta (7) N43.95968 E10.22842
R3207A N43.95930 E10.22911 19 m
R3207B Casa Diocesana La Rocca N43.95827 E10.23319
R3207C Ostello? N43.95145 E10.24487 33 m
R3207D Pieve San Giovanni N43.95158 E10.24471 35 m
R3208 Pietrasanta (8) N43.95720 E10.23165 14 m
R3301 Afslag van de Straat (2) N43.94965 E10.25491
R3301A Stormschade, omgevallen bomen op pad N43.94866 E10.25805 44 m
R3302 Naar de Straat (3) N43.94289 E10.25850
R3303 Villa (4) N43.93568 E10.26045
R3304 Brug (5) N43.93104 E10.27690
R3304A N43.93706 E10.29281 31 m
R3304B N43.93778 E10.30266 31 m
R3304C N43.93778 E10.30266 31 m
R3305 Camaiore (6) N43.93822 E10.30411 34 m
R3305A 3 Gevaarlijke loslopende honden!!! N43.92405 E10.32492 70 m
R3306 Kerk (7) N43.91742 E10.33185
R3306A N43.91760 E10.33203 71 m
R3307 Montemagno (8) N43.91084 E10.33872
R3307A N43.90999 E10.34008 205 m
R3307B Overbodig ommetje N43.90425 E10.35868 168 m
R3307C Terug op hoofdweg N43.90536 E10.36188 163 m
R3308 Valpromaro (9) N43.90133 E10.37871
R3308A Ostello Parrocchia San Martino (sleutel links naast kerk (aangebouwd)) N43.90141 E10.37837
R3308B N43.90168 E10.37737 122 m
R3308C Bar, waar je ook spaghetti kan krijgen. N43.90168 E10.37737 122 m
R3308D Restaurant volgens info ostello, niet gechecked) N43.90071 E10.38260 139 m
R3401 Piazzano (2) N43.89152 E10.40115
R3401A Begraafplaats N43.88886 E10.40328 201 m
R3402 San Michele Arcangelo (3) N43.88199 E10.40592
R3403 San Macario (4) N43.86087 E10.43536
R3403A N43.86619 E10.43406 -46 m
R3403D N43.85314 E10.48045 -48 m
R3404 Ponte San Pietro N43.85290 E10.44816
R3404A N43.85320 E10.44811 -54 m
R3405 Dam (5) N43.85241 E10.44994
R3405A N43.85471 E10.45301 -53 m
R3405B N43.85738 E10.46169 -51 m
R3405C N43.85571 E10.47041 -50 m
R3406 Einde autovrij deel – tuigbrug voor fietsers (6) N43.85248 E10.48590
R3406A N43.84787 E10.48616 -54 m
R3406B N43.84765 E10.48813 -53 m
R3406C N43.84421 E10.49714 -54 m
R3407 Lucca, Piazza San Michele (7) N43.84287 E10.50214 19 m
R3407A Station Lucca N43.83759 E10.50620
R3408 Ostello San Freddiano (8) N43.84636 E10.50523
R3409 Station Pisa N43.70906 E10.39856
R3410 Busstation Firenze N43.77550 E11.24660
R3410A Treinstation Firenze Santa Maria Novella N43.77597 E11.24803
R3410B Ristorante Pizzeria la Grotta Di Leo N43.77486 E11.24658 47 m

 

Advertentie

2 reacties op Via Francigena 2

  1. Orb.Enc. zegt:

    Hallo,
    Gebruik je nog altijd de Garmin GPSMAP 62ST die je op je reis naar Piëmonte en Wallis (2012) gebruikte ? Ik kan een tweedehands exemplaar op de kop tikken, maar sta wat twijfelachtig omtrent het gewicht : +/- 260gr. Wat zijn jouw ervaringen hiermee ?
    Bedankt,
    Ed

    • De Garmin GPSMAP 62ST doet het nog steeds en gaat dus nog steeds mee. Een goede GPS met een goede tracklog, bespaart je op het terrein veel zoekwerk. Op een reis als Via Francigena kan je oplaadbare batterijen gebruiken en een lichtgewicht ladertje. In mijn geval is dat het ladertjes dat meegeleverd werd bij mijn Nikon fototoestel (zelfde type AA batterijen). Voor tochten in het hooggebergte of Scandinavië waar de stroomvoorziening niet steeds gegarandeerd is, maak ik gebruik van wegwerp batterijen. Die wegen in verhouding het meest. Reken op 2 batterijen per 3 dagen als je niet logt. 2 Batterijen per 2 dagen als je legt. Zet je schermverlichting op 15sec en minimale sterkte. dat spaart ook batterijen. Je moet ze niet onmiddellijk vervangen als het toestel zegt dat de achtergrondverlichting niet meer werkt. je kan ze gewoon gebruiken tot het toestel niet meer opstart. Als je logt, kan het wel gebeuren dat er een hiaat in je log is, als je je toestel niet regelmatig controleert… Tweedehands blijft een risico… Hoe is het toestel behandelt geweest? Welke Basemap zit er in het toestel. De Basemap in mijn toestel is redelijk. De Basemap in een Oregon gekocht in GB kan mogelijks redelijk waardeloos zijn qua terreingegevens. Het hangt allemaal af waarvoor je het toestel gaat gebruiken. Op de tracklog van Rother zat op het Zwitserse gedeelte behoorlijk wat afwijking…. Meer dan ik gewoon was van andere tochten. RoVer

Commentaar? Vragen? Reacties, altijd welkom.

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Twitter-afbeelding

Je reageert onder je Twitter account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s

Deze site gebruikt Akismet om spam te bestrijden. Ontdek hoe de data van je reactie verwerkt wordt.